BRATISLAVA. Taxify nedopadol ako Uber. Na Slovensku môže naďalej slobodne ponúkať svoje služby. Informoval o tom Michal Krajčír z agentúry Tailor PR.
Občianske združenie koncesovaných taxikárov sa podľa jeho informácií na Okresnom súde Bratislava I ešte 22. februára 2018 domáhalo, aby súd uložil spoločnosti Taxify povinnosť zdržať sa prevádzkovania a sprostredkúvania taxislužby na území Slovenska pomocou osôb a vozidiel, ktoré údajne nespĺňajú požiadavky kladené na vodiča či vozidlo taxislužby podľa zákona o cestnej doprave.

Krajčír informoval, že občianske združenie odôvodňovalo svoj návrh poukazom na uznesenie Okresného súdu Bratislava I, ktorým nariadil tzv. neodkladné opatrenie voči spoločnosti Uber B.V. a uložil mu obsahovo analogické zdržovacie povinnosti.
Podľa združenia taxikárov spoločnosť Taxify vykonáva rovnakú službu.
Upozornil, že po zhodnotení všetkých skutkových tvrdení a predložených dôkazov sa však súd s týmito tvrdeniami nestotožnil a dospel k záveru, že neboli splnené podmienky pre nariadenie neodkladného opatrenia, ktorého sa žalobca svojím návrhom domáhal a návrh zamietol.
V súlade so zákonom
Súd okrem iného uviedol, že žalobca nepreukázal, aby Taxify prevádzkovalo dopravu v rozpore s verejnoprávnymi predpismi.
V neposlednom rade súd vo svojom odôvodnení uviedol, že Taxify nie je možné uložiť povinnosť zdržať sa vykonávania činnosti (teda prevádzkovanie alebo sprostredkovanie taxislužby), keďže túto činnosť v skutočnosti nevykonáva.
Združenie taxikárov však podľa Krajčíra 23. apríla 2018 podalo na ten istý okresný súd ďalší návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, kde opätovne žiadalo Okresný súd Bratislava I, aby uložil spoločnosti Taxify povinnosť zdržať sa prevádzkovania a sprostredkúvania taxislužby na území Slovenska.
Na uvedený opakovaný návrh podľa Krajčíra reagovala spoločnosť Taxify, pričom upozorňovala na to, že Okresný súd Bratislava I už o totožnom návrhu rozhodoval a zamietol ho.
Prišlo tak k vzniku prekážky rozhodnej veci (res iudicata), ktorá je neodstrániteľnou procesnou podmienkou.
Zhoda s predchádzajúcim návrhom
Okresný súd Bratislava I po preštudovaní spisového materiálu zistil, že opakovaný návrh združenia taxikárovna nariadenie neodkladného opatrenia proti Taxify sa zhoduje s predchádzajúcim návrhom, ktorý bol právoplatne a vykonateľne zamietnutý 11. apríla 2018. Na základe týchto skutočnosti súd konanie voči Taxify zastavil.

Krajčír dodal, že súd zároveň rozhodol o tom, že združenie taxikárov je povinné nahradiť Taxify náhradu trov konania.
Rozhodnutie súdu o "opakovanom" návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia bolo právnemu zástupcovi Taxify doručené 24. mája 2018.
"Sme radi, že súd takto rozhodol a že na Slovensku bude naďalej zachovaná možnosť slobodne sa rozhodovať o tom, ktorú službu v Bratislave a Košiciach ľudia využijú," uviedol Roman Sysel, manažér Taxify pre Slovensko a Českú republiku.
Zároveň Sysel vyjadril znepokojnenie nad značne neštandardným spôsobom, akým sa v tomto prípade združenie koncesovaných taxikárov pokúšalo opakovane dosiahnuť vydanie neodkladného opatrenia proti našej spoločnosti, a to aj napriek tomu, že už vedeli o právoplatnom a vykonateľnom zamietnutí ich pôvodného návrhu.
Jasné podmienky
Rastislav Cenký, riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) tvrdí, že rozdielne rozhodnutie súdov pri spoločnostiach súvisiacich so službami prepravy osôb Uber a Taxify sú znepokojujúce.
"Základom mestskej mobility a súvisiacich dopravných služieb musia byť férové a jasné podmienky, ktoré platia pre všetkých rovnako. Rozdielne rozhodnutie súdov podľa nás v rovnakej veci vnímame so znepokojením, keďže obe služby, respektíve mobilné aplikácie, na ktorých sú tieto služby založené, fungujú na takmer rovnakom princípe," zdôraznil Cenký.
Pripomenul, že IDH dlhodobo upozorňuje na potrebu aktualizácie legislatívy dotýkajúcej sa taxislužieb.
"Potrebujeme mať pravidlá, ktoré odstránia nadbytočnú, zastaranú a neúčelnú reguláciu, ale súčasne zákazníkom zabezpečia bezpečnú, dôveryhodnú, komfortnú a zodpovednými inštitúciami kontrolovateľnú prepravu," podčiarkol.
Doplnil, že príklady zo zahraničia, napríklad v Estónsku, potvrdzujú, že služby zdieľanej jazdy ako Uber či Taxify môžu koexistovať spolu s tradičnými taxislužbami. Služby zdieľanej ekonomiky však nemôžu pôsobiť v akejsi šedej zóne ekonomiky krajiny.
"Nová legislatíva by mala dať jasnú odpoveď, ako umožniť transparentné podnikanie pre všetky subjekty pôsobiace na trhu," dodal Cenký.