BRATISLAVA. "Z odborného hľadiska to nie je dobrý nápad," povedal v relácii O 5 minúť 12 na RTVS štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna (Most-Híd) na návrh zaviesť strop na odchod do dôchodku na 64 rokov.
Švejna tvrdí, že doteraz nevidel žiadny seriózny prepočet, ktorý by ukázal, aké dopady by zmena mala na Slovensko a na ľudí.
Poukázal tiež na to, že na Slovensku sa rodí v súčasnosti málo detí, ktoré by o pár rokov pracovali a odvádzali odvody a dane. Na druhej strane, rastie počet dôchodcov, ktorým bude musieť štát vyplácať čoraz viac penzií.
"Demografia nepustí, to nie je rozprávka, ale skutočnosť. Návrh na dôchodkový strop nie je v programovom vyhlásení vlády, ale dohodli sme sa, že Smer môže hľadať v opozícii podporu na túto myšlienku," uviedol Švejna.
Tomáš: Spojíme sa aj s čertom
S témou zaviesť horný limit na vek, kedy budú ľudia odchádzať do penzie prišli odborári. Tému si po nich prisvojila strana Smer, najmä jej predseda Robert Fico.
Ten spolu s ďalšími poslancami predložil do parlamentu na prerokovanie návrh ústavného zákona, podľa ktorého by mali Slováci pracovať najdlhšie do 64 rokov.

Ženy s deťmi by mohli pracovať ešte kratšie. O koľko, nie je nateraz jasné. Podrobnosti chce Smer doriešiť s odborníkmi ako aj s opozičnými poslancami až potom, ako zákon prejde prvým čítaním. Na úplne schválenie potrebujú nájsť 90 hlasov.
Chce preto rokovať s OĽaNO aj so Sme rodina. SNS zatiaľ nepovedala jasne či za návrh zahlasuje a Most-Híd zopakoval, že návrh nepodporí. Paradoxná by bola najmä podpora od OĽaNO, ktoré so Smerom na seba neustále útočí.
„My sme pripravení sa kvôli dobrej veci spojiť aj s čertom,“ povedal Erik Tomáš. Vzápätí ale zaútočil na Igora Matoviča a povedal, že okradol štát na daniach. Matovič na to reagoval, že ho bude žalovať.
Paradoxné je tiež to, že strana Smer chce zmeniť systém odchodu do penzie, ktorý sama zaviedla ešte v roku 2012. Podľa neho sa vek penzistov posúva, a to podľa toho koľko sa ľudia na Slovensku priemerne dožívajú. Tento rok sa vek odchodu posunul o 63 dní. Slováci teda prestanú pracovať vo veku 62 rokov a 139 dní (alebo štyri a pol mesiaca).
Princíp systému je v tom, že každá generácia penzistov by na dôchodku mala ostať rovnako dlhý čas. Ak tam dnes v priemere ľudia žijú 18 až 19 rokov. Malo by to tak byť aj za povedzme 40 rokov.
Systém postupného posúvania penzijného veku v čase zavedenia chválili nielen odborníci na Slovensku, ale aj zahraničné inštitúcie či Európska komisia.
Miliardy eur
Za neodborný považujú návrh Smeru odborníci a niektoré politické strany aj preto, že nie je jasné, aký veľký dopad by zmena mala na verejné financie. Prvotný odhad bol, že nás to bude celé stáť 80 miliárd eur. V súčasnosti sa už hovorí o tom, že to bude o niekoľko desiatok miliárd viac.
Analytici upozorňujú, že aby to štát vykryl, musel by buď zvýšiť dane a odvody, ale by začal vyplácať penzie, ktoré by boli nižšie ako sú dnes.
"Už v súčasnosti máme jedno z najvyšších daňových zaťažená v rámci krajín OECD. Po ďalšom zvýšení nám začnú ľudia utekať do zahraničia," povedal v diskusii Eugen Jurzyca (SaS).
Matovič si ale myslí, že potrebné peniaze by nebolo problém nájsť, stačí aby sa na Slovensku začalo rodiť viac detí. Vláda podľa neho málo pomáha rodinám a ženy idú do penzie zodraté a choré.