BRATISLAVA. Dôvera v priemysle sa v piatom mesiaci tohto roka zhoršila. Indikátor dôvery v priemysle v máji klesol o päť bodov na hodnotu 2,7 bodu.
Vývoj indikátora nepriaznivo ovplyvnil pokles objednávok po priemyselných výrobkoch a rast zásob hotových výrobkov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Klesajúca tendencia
Trend priemyselnej produkcie mal v máji klesajúcu tendenciu, keď oproti aprílu poklesol o 15 bodov na hodnotu šesť bodov.
Výrazný pokles bol zaznamenaný hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov s poklesom o 47 bodov oproti aprílu a ostatných nekovových výrobkov o 25 bodov.
Naopak, rast priemyselnej produkcie uviedli hlavne respondenti vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a strojov a zariadení.
Saldo celkovej úrovne objednávok kleslo o 14 bodov na hodnotu mínus 12 bodov. Pokles objednávok zaznamenali najmä vo výrobe dopravných prostriedkov ale aj počítačov, elektronických a optických výrobkov a farmaceutických výrobkov.
Rast objednávok bol najmä vo výrobe potravín a kovov a kovových výrobkov. Väčšina respondentov (82 %) považuje súčasné objednávky za dostatočné.
Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle sa v máji oproti aprílu zvýšilo o dva body na tri body, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od apríla 2017. Rast zásob predpokladajú najmä v chemickom priemysle. Naopak, pokles zásob očakávajú hlavne vo výrobe ostatných nekovových výrobkov. Až 94 % respondentov považuje stav zásob za primeraný.
Zníženie cien vo výrobe počítačov
Saldo priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o jeden bod na 23 bodov.
Zvýšenie produkcie predpokladajú hlavne v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií, vo výrobe textilu a odevov a elektrických zariadení. Pokles produkcie očakávajú výraznejšie vo výrobe dopravných prostriedkov.
Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov sa v máji znížilo o dva body na mínus jeden bod. So znižovaním cien počítajú najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov. Rast cien očakávajú v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií a v chemickom priemysle.
Saldo zamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o tri body na 18 bodov. Zvyšovanie počtu zamestnancov predpokladajú hlavne vo výrobe kovov a kovových výrobkov, ostatnej výrobe, oprave a inštalácií a výrobe potravín.
Naopak, znižovanie zamestnanosti predpokladajú vo výrobe strojov a zariadení a počítačov, elektronických a optických výrobkov. So stabilizáciou zamestnanosti počíta 67 % respondentov.