FFANKFURT NAD MOHANOM. Otrasy na politickej scéne v Taliansku a rozhodnutie Británie opustiť Európsku úniu (EÚ) zdôrazňujú potrebu reforiem v bloku.
Uviedol to štátny tajomník nemeckého ministerstva financií Jörg Kukies.
Talianske protisystémové strany sa síce vzdali snahy o vytvorenie koaličnej vlády po tom, čo prezident Sergio Mattarella vetoval ich návrh, aby sa ministrom hospodárstva stal euroskeptik Paolo Savona.
Výkyvy na trhoch podčiarkujú naliehavosť reforiem
Kukies, zodpovedný za politiku finančného trhu a európske otázky, v utorok na konferencii povedal, že súčasné výkyvy na trhoch spolu s brexitom ešte podčiarkujú naliehavosť pokračovania reforiem vo zvyšných 27 štátoch EÚ.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok (28.5.) uviedla, že bude pracovať v spolupráci s akoukoľvek vládou v Taliansku, ale zároveň varovala, že všetky diskusie o hospodárskej politike Ríma by mali prebiehať v súlade s pravidlami eurozóny.

Kukies tiež schladil vyhliadky na vytvorenie európskeho systému ochrany vkladov ako súčasť širšej bankovej únie.
Nemecké ministerstvo financií považuje túto schému za dlhodobejší projekt "vzhľadom na vysokú mieru rizík v bankovom sektore od dnešného dňa", povedal.
Tieto návrhy sú momentálne nereálne, vyhlásil a dodal, že prioritou je zníženie rizika.
Ministri financií EÚ minulý týždeň dosiahli dohodu o reforme pravidiel bankového kapitálu, čo je významný krok smerom k posilneniu finančnej stability bloku a odrazovým mostíkom k dohode o zmenách v záchrannom fonde regiónu.
Index rozpadu eura sa zdvojnásobil
Počet investorov, ktorí očakávajú, že eurozóna v nadchádzajúcich mesiacoch stratí aspoň jeden členský štát, sa zvýšil v dôsledku politickej krízy v Taliansku.
Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Sentix.

Podľa údajov Sentix sa index "rozpadu eura", ktorý sa opiera o prieskum medzi tisíckou inštitucionálnych a retailových investorov, v máji viac ako zdvojnásobil na 13 percent zo 6,3 percenta v apríli.
Čiastkový index pre Taliansko ukázal, že v máji stúpol percentuálny podiel investorov, ktorí očakávajú, že tretie najväčšie hospodárstvo eurozóny opustí menový blok, na 11,3 percenta z 3,6 percenta v predchádzajúcom mesiaci.
Zatiaľ sú však tieto čísla stále oveľa nižšie ako rekordných vyše 70 percent počas kulminácie dlhovej krízy v eurozóne v roku 2012.
Sentix uviedol, že prieskum sa uskutočnil v dňoch od 24. do 26. mája.