WASHINGTON. Nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer získal ďalší kľúčový súhlas s prevzatím amerického producenta osív Monsanto, keď zelenú akvizícii dali Spojené štáty.
Prekonal tak jednu z rozhodujúcich prekážok na dokončenie transakcie v celkovej hodnote 62,5 miliardy dolárov (54,08 miliardy eur), ktorej výsledkom bude vytvorenie svetového giganta v oblasti produkcie osív a pesticídov.
Spojené štáty však súhlas podmienili predajom časti aktív Bayeru v hodnote až 9 miliárd dolárov.

Pôvodná dohoda, ktorá predaj takéhoto objemu aktív nezahrňovala, by totiž podľa amerických úradov negatívne ovplyvnila konkurenčné prostredie a poškodila farmárov nakupujúcich produkty firiem, ako aj spotrebiteľov.
Požadovaná divestícia je najväčšia, akú kedy americké úrady pri povoľovaní fúzie či akvizície požadovali, uviedla agentúra AP. Je ešte o niečo vyššia než požadovaná divestícia aktív Bayeru zo strany Európskej únie.
Tá súhlasila s prevzatím Monsanta pod podmienkou, že Bayer predá aktíva v hodnote 7,4 miliardy dolárov. V obidvoch prípadoch bude kupcom nemecký chemický koncern BASF.
Po získaní súhlasu od USA a Európskej únie by tak mal Bayer stihnúť termín dokončenia akvizície, ktorý je stanovený na 14. júna. V prípade, že sa tak nestane, Monsanto môže od dohody odstúpiť a žiadať vyššiu cenu.
Bayeru sa okrem Európskej únie a USA podarilo získať súhlas aj Brazílie a Ruska. Do 14. júna ešte musia dohodu schváliť úrady v Kanade a Mexiku.
USA prikázali koncernu Bayer pred akvizíciou firmy Monsanto predať majetok za deväť miliárd
WASHINGTON. Nemecký chemický koncern Bayer súhlasil s požiadavkou americkej vlády, aby predal majetok za zhruba 9 miliárd dolárov. čím splní podmienky pre prevzatie amerického výrobcu pesticídov a osív Monsanto.
Úrad na ochranu hospodárskej súťaže pri americkom ministerstve spravodlivosti uviedol, že v histórii akvizícií ide o najväčšiu požiadavku na predaj majetku.Americký regulačný úrad informoval, že predaj majetku firmy Bayer prikázal preto, aby sa zaručila spravodlivá súťaž, a aby sa predišlo rastu cien. Majetok, ktorý Bayer predáva, kúpi nemecká firma BASF.
Európska únia akvizíciu schválila v marci. Prevzatie firmy Monsanto, za ktorú Bayer zaplatí 57 miliárd dolárov, schválili aj Čína, Brazília a Austrália. Po uzavretí akvizície sa Bayer stane najväčším dodávateľom pesticídov a osív na svete.
SITA