BRATISLAVA. Výrobné haly, sklady, logistické parky. Ich celková plocha vlani prekročila dva milióny štvorcových metrov, ku ktorým v tomto roku pribudne ďalších 250-tisíc metrov. O realitnom biznise priemyselných hál a skladov hovorí vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností JLL SAMUEL ŠPORKA.
Investorov prichádza na Slovensko menej ako povedzme pred desiatimi rokmi – posledným väčším bol Jaguar Land Rover. Trh priemyselných a logistických nehnuteľností však naďalej zaznamenáva veľký boom. Vďaka čomu?
"Biznisu ako takému – logistike a industrielu – sa momentálne darí, preto investori aktuálne rozširujú a zväčšujú svoje kapacity. Ekonomika napreduje, ľudia zarábajú, môžu si dovoliť nakupovať, zväčšuje sa ich dopyt po tovaroch. Všetko, čo tu máme, musí prejsť nejakými logistickými skladmi, niekde to muselo byť vyrobené. Už to nie je ako kedysi, že všetok tovar bol vyrobený povedzme do sto kilometrov od miesta spotreby. Dnes sú to produkty, ktoré sa vyrábajú ďaleko, musia sa niekde skladovať, musia prejsť dodávateľským reťazcom. Preto dopyt po týchto priestoroch rastie."
Dá sa teda povedať, že aktuálne sa presúva u nás pozornosť od výstavby priemyselných hál k logistickým nehnuteľnostiam – k výstavbe skladových priestorov?
"To závisí od lokality. Bratislava je v logistike veľmi silná, hlavne preto, že logistické centrá v jej okolí zásobujú Bratislavu ako najväčšie mesto na Slovensku. Tým, že sme uzol medzi Viedňou, Prahou a Budapešťou, vieme tu zabezpečiť distribúciu tovaru do týchto krajín. Najväčší logistický uzol, ktorý zásobuje celú strednú Európu, je v Senci, keďže dostupnosť je odtiaľ v rámci regiónu výborná. Výrobné spoločnosti sa zase sústreďujú mimo Bratislavy a toto bude pokračovať. Po príchode Jaguaru do Nitry, Amazonu a Lidla do Serede sa budú výrobcovia posúvať čoraz viac na východ. Menší dodávatelia Jaguaru napríklad ostali v Nitre a okolí, ale väčší sa posunuli ďalej na východ od Bratislavy – napríklad do Žiaru nad Hronom a podobne."
Hlavne na západnom Slovensku už však chýba pracovná sila. Vznikajú aj obavy z odchodu veľkých hráčov v priemysle. Je reálne, že by sa firma rozhodla pre odchod aj s celým zázemím, ktoré tu vybudovala?
“Trh sa posúva viac na východ, pretože tam sú možnosti, ktoré budú tejto výstavbe priať aj do budúcnosti.Je to aj o pracovnej sile, ktorá je k dispozícii.
„
"Závisí od druhu výroby. Keď sa bavíme o automobilovom priemysle, zrejme by to bolo možné, ale veľmi nákladné. V prípade spoločností, ktoré robia len jednoduchú montáž, prácu s nižšou pridanou hodnotu na obyčajných dopravníkových pásoch, tie sa dajú za týždeň rozobrať a odviezť. Pri výskumných centrách, ktoré prinášajú väčšie