BRATISLAVA. Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o energetike, ktorú Národná rada SR schválila v polovici mája. Zmeny v novele reflektujú najmä dodatočné požiadavky Európskej komisie týkajúce sa transpozície tretieho energetického balíčka.
"Novela okrem iného komplexne upravuje stav núdze v elektroenergetike, predchádzanie stavu núdze, skúšku stavu núdze, súvisiace práva a povinnosti účastníkov trhu s elektrinou, spôsob vyhlasovania a oznamovania stavu núdze a obmedzujúcich opatrení,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Do zákona sa taktiež zavádzajú definície nových pojmov súvisiacich s elektromobilitou.
Slovenská legislatíva tak už bude zahŕňať pojmy elektrické vozidlo či nabíjacia stanica. Podľa novely by napríklad prevádzkovateľ nabíjacej stanice nemal byť považovaný za podnikateľa v energetike, čím mu odpadne veľa administratívnych povinností.
Zmeny v základnom energetickom zákone sa dotknú aj podnikateľov plánujúcich podnikať v distribúcii plynu. Ministerstvo navrhlo úpravu podmienok pre vydávanie povolenia na distribúciu plynu.
„Žiadateľ o vydanie povolenia na distribúciu plynu je povinný po novom preukázať aj osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia, a to aj vtedy, ak bude prevádzkovať novú distribučnú sieť vybudovanú ako rozšírenie existujúcej distribučnej siete iného prevádzkovateľa,“ spresnilo ministerstvo.
Novela zákona by mala odbremeniť od povinností odberateľa energií. „Odberateľ elektriny alebo odberateľ plynu môže splnomocniť na právne úkony smerujúce k zmene dodávateľa elektriny alebo dodávateľa plynu písomným plnomocenstvom nového dodávateľa elektriny alebo nového dodávateľa plynu,“ uviedol rezort hospodárstva.
„Navrhované znenie umožní väčšiu flexibilitu procesu zmeny dodávateľa, z ktorej bude mať výhody vo forme zlepšenia produktov najmä odberateľ,“ dodalo ministerstvo.
Aké ďalšie zákony podpísal Kiska:
Zákon na odbúranie administratívnej záťaže občanov
Ľudia na Slovensku budú mať menej administratívnych povinností voči niektorým úradom. Orgány verejnej moci majú totiž po novom o fyzických a právnických osobách získavať pri svojej úradnej činnosti potrebné údaje z informačných systémov verejnej správy. Počíta s tým zákon o opatreniach na zníženie administratívnej záťaže, ktorý podpísal prezident.
Cieľom právnej normy je zrušiť povinnosť úradov pýtať od občanov a podnikateľov výpis a odpis z registra trestov, ako aj výpisy z katastra nehnuteľností, obchodného registra a živnostenského registra.
Zákon o zájazdoch
Zabezpečiť vysokú úroveň ochrany cestujúcich pri kúpe zájazdov a spojených cestovných služieb, odstrániť nejasnosti a medzery v súčasne platnej právnej úprave. To je cieľom návrhu nového zákona o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu a niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu. Preberá sa ním zároveň príslušná európska smernica.
Rezort hospodárstva sa týmto zákonom snaží v rámci cestovného ruchu viac chrániť cestujúcich a ľudí, ktorí majú záujem cestovať. Zvyšuje sa poistenie za cestovné zájazdy z 25 na 30 percent.
Zároveň sa definuje nový pojem "spojené služby cestovného ruchu". V súčasnosti sa totiž bežne stáva, že si turista kúpi cez internet letenku a k tomu si objedná ubytovanie alebo auto z požičovne. Po novom všetci, ktorí poskytujú viaceré takéto služby súčasne, budú vnímaní ako cestovná kancelária a budú musieť prispôsobiť tomu aj svoje podnikanie.
Podľa zákona každý subjekt, ktorý bude mať záujem ponúkať služby cestovného ruchu, spĺňajúce definičné kritériá zájazdov, prípadne spojených cestovných služieb, bude povinný vykonávať tieto činnosti iba v postavení cestovnej kancelárie a výlučne na základe živnostenského oprávnenia.
Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach
Významnou časťou novely je zriadenie etickej komisie Ministerstva zdravotníctva pre klinické skúšanie liekov, ktorá bude spolu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) posudzovať žiadosti o povolenie klinického skúšania liekov, žiadosti o povolenie podstatnej zmeny klinického skúšania, žiadosti o pridanie Slovenskej republiky do klinického skúšania povoleného v iných členských štátoch Európskej únie predložené prostredníctvom elektronického EÚ portálu klinického skúšania.
Legislatívna úprava počíta sa aj so zriadením národného portálu klinického skúšania, ktorého hlavnou úlohou bude komunikácia medzi ŠÚKL-om a etickou komisiou pre klinické skúšanie liekov.
Novela zákona rieši aj pôsobenie lekárenskej pohotovostnej služby. V pracovných dňoch bude dostupná v čase od 16:00 do 22:30 a v dňoch pracovného pokoja v čase od 7:00 do 22:30, a to v každom okrese.
Samosprávny kraj bude podľa novely určovať a následne aj zverejňovať rozpis zabezpečenia poskytovania lekárenskej pohotovostnej služby na svojom webovom sídle najneskôr mesiac pred začiatkom obdobia, na ktoré sa rozpis vyhotoví.