BRATISLAVA. Pri dnešnom nedostatku niektorých profesií zamestnávatelia robia všetko preto, aby do svojich radov prilákali študentov už počas štúdia.
Udržať si talenty je dnes obzvlášť dôležité pre IT spoločnosti. Hoci aj tu firmy ponúkajú celý rad benefitov, talenty si udržujú aj cez účasť na projektoch.
"Ako globálna spoločnosť máme celý balík benefitov a výhod, ktoré poskytujeme zamestnancom, no predovšetkým im otvárame možnosť podieľať sa na zaujímavých a často medzinárodných projektoch," hovorí Ján Ružarovský, generálny riaditeľ SAP Labs Slovakia. Napríklad v globálnom vývojovom laboratóriu SAP Labs Slovakia pracuje 150 odborníkov viacerých národností na vývoji produktu pre celý svet.

"Spolupracujú so zahraničnými kolegami, chodia na odborné stáže do SAP Labs v iných krajinách, v ktorých sa rovnako môžu uplatniť. To je obrovské lákadlo a aj preto je fluktuácia u nás veľmi nízka," dodáva Ružarovský.
S tým súhlasí aj Marek Paščák, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Datalan.
"Dokážeme dať ľuďom priestor na uplatnenie ich schopností a nápadov, preto to k nám priťahuje tých, ktorí chcú a vedia využiť svoj potenciál. Atraktívna je pre nich príležitosť podieľať sa na zaujímavých, náročných a v slovenských podmienkach prelomových projektoch. Väčšina technologicky orientovaných ľudí ocení aj prístup k najnovším technológiám a možnosti vzdelávania," ozrejmuje Paščák.
Nové typy pozícií v bankovom sektore
Poštovej banke sa už osem rokov osvedčuje Trainee Program, v rámci ktorého môžu vysokoškoláci osem mesiacov pracovať na reálnom projekte banky.
"Po jeho úspešnom absolvovaní môžu dokonca zabojovať a získať pracovné miesto v banke," povedala Júlia Jurčíková, riaditeľka odboru ľudských zdrojov Poštovej banky.
Pre udržanie si kvalitných ľudí je čoraz dôležitejšia nielen firemná kultúra, ale aj zapájanie špičkových zamestnancov do diskusie o smerovaní firmy.
Tí najšikovnejší sa za ten čas uplatnili v banke v oblasti riadenia rizík, marketingu, financií, právnej oblasti, ľudských zdrojoch, PR či v projektovom riadení.
Pre talentovaných zamestnancov sú určené špeciálne rozvojové programy – talentové programy na ústredí, ako aj v retailovej sieti.
V bankovom sektore absolventov môže zaujať aj otváranie nových typov pozícií, ktoré sú dnes najmä príznačné pre fintechy, ako digitálne bankovníctvo, online bankovníctvo, mobilné aplikácie, prediktívne modelovanie, kybernetika a podobne.
"Otvárame Digitálnu banku 365, ktorá v sebe zahŕňa veľa fintech orientovaných pozícií a hlavne sú skôr bližšie firemnej kultúre videnej v start –upoch než to, čo zažívajú dnes veľké korporácie," ozrejmuje Jurčíková.
Spolurozhodovanie o smerovaní
Firmy sa zhodujú v tom, že na udržanie si kvalitných ľudí je čoraz dôležitejšia nielen firemná kultúra, ale aj zapájanie špičkových zamestnancov do diskusie o smerovaní firmy.

"V Poštovej banke sme mali strategické workshopy so zamestnancami, ktorí sa mali možnosť vyjadriť na tému interného prostredia, produktov či stratégie. Dnes pokračujú v pracovných skupinách, ktoré rozpracovávajú konkrétne témy a aktivity," hovorí jej riaditeľka odboru ľudských zdrojov Jurčíková.
Juraj Gabrhel, výkonný šéf e-learnmedia, súhlasí, že sa snažia popri atraktívnych benefitoch ponúkať najmä firemnú kultúru a vnútrofiremné prostredie. "Kolegovia môžu otvorene vyjadrovať názory, realizovať svoje nápady, myšlienky a zapájať sa do rozhodovania," povedal Gabrhel.
Marek Paščák zo spoločnosti Datalan dodáva, že u nich vo firme chcú fungovať nielen ako kolegovia, ale najmä ako dobrá partia. "Firma preto organizuje pravidelne nielen odborné workshopy, ale napríklad aj spoločné behy."
Benefity: spoločný beh, čerstvé ovocie
Samozrejme, rastie aj rôznorodosť benefitov na udržanie si kvalitných zamestnancov.
Jana Danková, HR špecialistka Business Lease Slovakia, hovorí, že okrem iných výhod peňažnej aj nepeňažnej povahy majú zamestnanci nárok na päť dní dovolenky navyše, k dispozícii majú aj čerstvé ovocie, príspevok pri narodení dieťaťa či výročí firmy. "Zvažujeme aj zavedenie príspevku na športové aktivity," hovorí Danková. "Rozvoj talentovaných ľudí sa snažíme podporiť aj prostredníctvom individuálnych tréningových plánov," dodáva.
Martin Štamposký, HR riaditeľ pre východnú Európu spoločnosti Cisco, povedal, že okrem tradičných benefitov, ako sú napríklad životné a úrazové poistenie, nadštandardná zdravotná starostlivosť, príspevok na stravovanie či takzvané sick days (zdravotné voľno), ponúka spoločnosť aj program zvýhodneného nákupu zamestnaneckých akcií.
Anketa: Absolvent by mal byť pripravený na tímovú prácu
Preferujete pri uchádzačoch vysokoškolské vzdelanie? Ak áno, aké smerovanie by mali mať a prečo? Spýtali sme sa niektorých zamestnávateľov.
Júlia Jurčíková, riaditeľka odboru ľudských zdrojov Poštovej banky
"V Poštovej banke vzdelanie závisí od typu pozícií. Nie všade je vyžadované vysokoškolské vzdelanie. Skôr sa riadime tým, že sme otvorení ľuďom, ktorí nad prácou premýšľajú, nad jej pridanou hodnotou, chcú sa posúvať dopredu, prichádzajú s návrhmi, ktoré potom aj majú možnosť realizovať. Čo sa týka smerovania, najčastejšie do bankového sektora prichádzajú absolventi ekonomicky alebo obchodne orientovaných stredných či vysokých škôl. Dnes sa však s vývojom trendov dvere otvárajú aj iným smerom. Napríklad IT technológie vstupujú do hlavných procesov a to sa odráža aj na zameraní ľudí. U nás v banke pracuje okolo 60 percent ľudí s vysokoškolským vzdelaním."
Jana Danková, HR špecialistka Business Lease Slovakia
"Preferencie sú viazané na konkrétnu pozíciu. V našej spoločnosti máme pozície, pri ktorých vyžadujeme vysokoškolské vzdelanie, predovšetkým ekonomického smeru, keďže značnú časť tímu tvoria obchodní a finanční špecialisti. Nájdete u nás však aj pozície, kde je postačujúce stredoškolské vzdelanie, ale zároveň odbornosť, to je skôr oblasť technického zamerania."
Ján Ružarovský, generálny riaditeľ SAP Labs Slovakia
"V IT odvetví je, samozrejme, dôležité mať odborné vedomosti, ktoré sa týkajú informačných technológií. My však nečakáme, že nám školy pošlú hotových ľudí. Oveľa dôležitejšie je, aby boli pripravení na tímovú prácu, zvedaví a schopní osvojovať si špecifické zručnosti, ktoré vyžadujeme. Aby sme to školám (a aj sebe) uľahčili, naštartovali sme viacero projektov vzájomnej spolupráce – napríklad so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave či Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, viacero slovenských univerzít sa zapojilo aj do globálneho programu SAP University Alliances. Už niekoľko rokov prevádzkujeme v spolupráci s košickou Univerzitou P. J. Šafárika a Košice IT Valley vlastnú SAP Akadémiu, ktorá je otvorená aj pre stredoškolákov. Vychovala už desiatky expertov aj používateľov systémov SAP. Len nedávno, začiatkom októbra, sme spolu s občianskym združením FLL Slovensko (First Lego League na Slovensku) zorganizovali roadshow po základných školách, kde sme deťom predstavovali svet robotiky a IT. Aj to je podľa nás cesta, ako priviesť mladých ľudí k štúdiu technických smerov, pretože dopyt po IT odborníkoch bude neustále rásť."
Gabriela Majerníčeková, HR manažérka TÜV SÜD Slovakia
"Naši zamestnanci – audítori a inšpektori – musia mať vo väčšine prípadov technické vysokoškolské vzdelanie. A nielen to, často si charakter ich práce vyžaduje aj dodatočné odborné kvalifikácie, aby mohli vykonávať svoje každodenné povinnosti u klientov v oblasti certifikácie, inšpekcie a vzdelávania. Od uchádzačov tak minimálne požadujeme technické vysokoškolské vzdelanie. Dodatočné odborné kvalifikácie získajú následne u nás."