BRATISLAVA. Projekt ExpEdícia – skús, skúmaj, spoznaj, ktorý mení výučbu prírodovedných pred-metov na základnej škole a vzťah žiakov k nim, sa začal pred dvoma rokmi v piatom ročníku na predmetoch biológia a geografia.
V tomto roku sa posunul k šiestakom na fyzike a od septembra sa bude testovať u siedmakov na chémii.
Priamy zážitok
Romana Schubertová, odborná asistentka na Katedre biológie a ekológie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá je vyštudovanou učiteľkou biológie a chémie, má v expertnom tíme na starosti biológiu.

Sama prešla štúdiom konštruktivistických princípov a projektov, ktoré sú základom konštruktivisticky ladeného prírodovedného vzdelávania.
Dnes spolu s ďalšími kolegami školí učiteľov, aby vedeli s deťmi realizovať aktivity, ktoré im odborníci pripravujú.
Dokáže zanietene hovoriť o zavádzaní inovácií do hodín biológie či geografie, ale aj o tom, ako "nútia" na intenzívnych školeniach učiteľov, aby si všetko vyskúšali na vlastnej koži, ako keby boli deťmi. Priamy zážitok je podľa Romany Schubertovej nenahraditeľný.
Ako sa dá učiť o rybách
Piataci sa dnes majú na biológii učiť o rybách. Ak by učiteľ použil klasickú učebnicu, zoznámil by ich so stavbou tela ryby a potom by prechádzali jednotlivými druhmi rýb. Namemorovali by sa špecifiká vybraných rýb, ale nejaký priestor na rozvoj riešenia problémových úloh by na hodine chýbal.
Na biológii učiteľa zapojeného do projektu Projekt ExpEdícia – skús, skúmaj, spoznaj by deti najskôr zisťovali, prečo nie všetky ryby vyzerajú rovnako.
Prostredníctvom obrázkov kapra alebo pstruha by vypisovali čo najviac rozdielov, ktoré na tých dvoch rybách pozorujú.
Následne by premýšľali, prečo ryby majú príslušný tvar tela, prečo je pstruh štíhlejší, dlhší a prečo je kapor iný.
Potom by diskutovali, skúmali prostredníctvom fyzikálneho pokusu, akou výhodou môže byť pre kapra tvar jeho tela. Do tabuľky by si ako vedci zaznamenávali výsledky pokusov. Na záver by dumali, či štíhlejšia ryba má v silnom prúde vďaka tvaru svojho tela výhodu.
Aj takto to môže v našich školách na biológii vyzerať.