BRATISLAVA. Situácia detí na Slovensku zostáva naďalej menej priaznivá, a to aj napriek tomu, že hospodárska situácia sa zlepšuje a klesá počet osôb v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia.
Z demografických skupín sú to práve deti, ktoré na Slovensku najviac ohrozuje príjmová chudoba. Vyplýva to z výskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý zverejnil pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.
Z výskumu ďalej vyplýva, že 30,2 percenta domácností s jedným rodičom a 24 percent domácností s tromi a viac deťmi si nemôže dovoliť každý druhý deň mäsité jedlo, rybu alebo hydinu. Hrozba exekúcií výrazne narastá v domácnostiach s vyšším počtom detí.
Čoho sa týkali exekúcie
Exekúcie týkajúce sa nedoplatkov na hypotékach, nájomného, energií či splátok boli trikrát častejšie v domácnostiach so štyrmi deťmi (24,6 percenta) a takmer šesťkrát častejšie v domácnostiach s piatimi deťmi (40,3 percenta) ako v celej populácii Slovenskej republiky (7,4 percenta).

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Hucáková, vyššie riziko chudoby detí v domácnosti s jedným rodičom a viacdetných domácností súvisí s nižšou účinnosťou sociálnych transferov v porovnaní s priemerom Európskej únie.
Sociálne transfery znižujú chudobu detí do 18 rokov v EÚ v priemere o 13,3 percenta, na Slovensku len o 8,4 percenta.
Najmenej účinné sú pri znižovaní chudoby domácností s jedným rodičom a domácností dvoch dospelých s tromi a viac deťmi.
Dávky majú motivovať
Politika sociálnej ochrany ľudí bez príjmu je už takmer dve desaťročia založená na predstave, že sociálne dávky majú byť nízke, aby účinne motivovali dospelých k hľadaniu práce a zamestnaniu sa a z nedostatočného uspokojovania základných potrieb detí možno robiť nástroj podpory zamestnanosti a výchovy k zodpovednému občianstvu.

Suma životného minima nezodpovedá proklamovanému zabezpečeniu skromného, ale slušného života a je hlboko pod úrovňou hranice rizika chudoby. Navyše od reformy detských prídavkov a systému pomoci v hmotnej núdzi sa na Slovensku životné minimum negarantuje ani deťom.
Politika sociálnej ochrany neprihliada na odporúčanie EÚ Investovať do detí: východisko z bludného kruhu, ktoré apeluje na obozretnosť pri podmieňovaní rodinných dávok správaním sa rodičov alebo školskou dochádzkou detí a na vyhodnocovanie možných negatívnych dôsledkov takýchto opatrení.
Deti trestajú za rodičov
Na Slovensku sa deti v núdzi trestajú za pochybenia rodičov krátením dávky či odnímaním príspevkov, čím trpia nedostatočnou výživou či zvýšeným rizikom straty bývania.

Výskum je súčasťou projektu Agentúry na podporu výskumu a vývoja Hodnoty v dynamike spoločenských zmien na Slovensku a v Európe.
Jeho cieľom je identifikácia dynamiky zmien v základných hodnotových orientáciách obyvateľov Slovenska v kontexte vzniku samostatného štátu a integrácie krajiny do európskych štruktúr a ich medzinárodná komparácia.
Projekt sa primárne viaže na rozsiahle a pravidelne opakované dotazníkové zisťovanie hodnotových orientácií známe ako výskum európskych hodnôt. Súčasťou projektu je aj analýza zmien vo verejnom diskurze a verejných politikách, osobitne v politike sociálnej ochrany, ktorá je v projekte chápaná ako silne závislá od hodnotového profilu spoločnosti.