Na Slovensku už niekoľko rokov panuje éra nízkych úrokov na hypotéky. Lacné peniaze lákajú ľudí, aby sa zadlžovali, pričom Slováci patria v tempe zadlžovania k špičke v Európe.
To sa nepáči Národnej banke Slovenska, ktorá stráži stabilitu finančného trhu, a dlhodobo upozorňuje na to, že nízke úroky nebudú na trhu večne.
Aktívne banky
Na druhej strane stoja banky, ktoré sa z nízkych úrokov takisto netešia, keďže menej zarábajú na úrokových rozdieloch (rozdiel medzi tým, za koľko si oni požičajú od ECB a za koľko peniaze požičiavajú klientom. Preto sa snažia nízke úrokové príjmy kompenzovať objemom). Na ilustráciu, v apríli banky požičali domácnostiam na bývanie v objeme 708,5 milióna eur, čo bolo o 100 miliónov viac ako v tom istom mesiaci v minulom roku. Ak finančné domy požičajú viac peňazí viacerým ľuďom, nahradia si tak výpadky príjmov z nízkych úrokov.
Banky lákajú nových klientov na nízke úroky, ktoré niekde spadli už pod jedno percento ročne. Napríklad UniCredit Bank ponúka hypotéku už od 0,79 percenta, Poštová banka má úvery na bývanie už od jedného percenta. Ostatné banky ponúkajú hypotéky s úrokom pod 1,5 percenta. Samozrejme, lákavo vyzerajúci úrok nedostane každý. Finančné domy si pri akciových úrokoch kladú rôzne podmienky ako drahé poistenie úveru, založenie účtu či jeho aktívne využívanie.