BRATISLAVA. Šesť firiem v Žiari nad Hronom sa už pred desiatimi rokmi rozhodlo urobiť niečo preto, aby príprava absolventov technickej školy viac zodpovedala potrebám priemyselnej praxe. Dnes si pripravujú žiakov takpovediac na "kľúč".
Odkedy je Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom firemnou školou, každý jej absolvent má prácu. Starajú sa o to firmy združenia InTech, ktorého členmi sú okrem súkromných spoločností aj mesto Žiar nad Hronom, Banskobystrický samosprávny kraj a Technická univerzita v Košiciach.

Práve firmy tohto združenia, pôsobiace najmä v oblasti výroby a spracovania ľahkých kovov a strojárenstva, nečakali, kým štát rozbehne na stredných odborných školách duálne vzdelávanie, ony sa pustili do toho na vlastnú päsť už v roku 2008, teda osem rokov pred prijatím zákona o odbornom vzdelávaní.
"Zamestnávatelia spoločne so školou napríklad tvorili školské vzdelávacie programy, odborné výcviky sa začali robiť vo firmách. Niektoré odborné predmety začali učiť odborníci z praxe a aj z Technickej univerzity v Košiciach," spomína na začiatky riaditeľka školy Beata Tóthová.
Zamestnávatelia začali investovať do vybavenia školy, ale i do vzdelávania pedagogického zboru. Pochopili, že sa im to vráti.
Keď duálnemu vzdelávaniu napokon v roku 2015 štát „vystavil“ rodný list, Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom už mala za sebou vychytané všetky jeho detské choroby, a tak mohla ako jedna z 21 pilotných škôl na Slovensku overovať aj jeho nastavenie v zákone.