Duálnemu vzdelávaniu chýbajú špecialisti, ktorí by boli schopní vyučovať stredoškolákov technické smery. Na pracovnom trhu je nedostatok ľudí, čo vedia obsluhovať napríklad CNC stroje - počítačom riadené sústruhy alebo frézy.
A tak na Katedre techniky a informačných technológií Pedagogickej fakulty Univerzity Konštatína Filozofa v Nitre "ožíva" po rokoch útlmu akreditovaný učebný odbor na prípravu učiteľov pre praktickú výučbu na odborných školách.
Učebnému odboru dnes, "vdychujú" nový život žiaci niekdajších učiteľov katedry, ktorí udržali tento akreditovaný učebný odbor pri živote po celých tridsať rokov, a svojím entuziazmom "nakazili" aj svojich študentov. Verili tejto myšlienke a jej dôležitosti pre spoločnosť aj v čase, keď duálne vzdelávanie nebolo v spoločnosti vnímané ako "in".
Jedným z takto "nakazených" je aj odborný asistent katedry Peter Kuna.
Myšlienky z praxe do obsahu výučby
Pripraviť dnes odborných pracovníkov pre duálne vzdelávanie tak, aby reflektovali najnovšie trendy a potreby priemyselnej praxe, by bolo pre samotnú katedru techniky a informačných technológií dosť nereálne.
“Najbližším cieľom katedry je v spolupráci so zamestnávateľmi vytvoriť špeciálnu učebňu, kde by boli reálne CNC stroje.
„
Ibaže katedra svoje dvere akademického sveta otvorila dokorán a nechala nimi vstúpiť názory a myšlienky priemyselnej odbornej praxe.
"My sme dovolili ľuďom z praxe, aby reálne ovplyvnili akademické prostredie a rovnako aj obsah našej výučby," ozrejmuje Peter Kuna, ako sa im darí navnadiť zamestnávateľov oživiť tento učebný odbor.
Výsledkom tejto symbiózy akademického prostredia a zamestnávateľov je vybudované laboratórium programovania PLC riadiacich systémov v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur, na ktoré prispeli EATON Slovakia, Mitsubishi Slovakia či Sauter Slovakia, ale aj učebňa CNC programovania a 3D modelovania v podobe simulujúceho softvéru výrobných systémov používaných v súčasnej priemyselnej praxi.
Desať pracovných staníc v hodnote 15-tisíc eur daroval katedre Didaktik Martin.
Záujem študentov
Katedra už prvých budúcich pedagógov, ktorí dokážu žiakov vyučovať v rámci duálneho vzdelávania v školách vyškolila, vlani skončili odbor 15 študenti, teraz ďalší a noví sa hlásia. "Ale aj my bojujeme so všeobecným poklesom záujmu o technické vedné odbory u súčasnej mladej generácie," dopĺňa Kuna.

Najbližším cieľom katedry je v spolupráci so zamestnávateľmi vytvoriť špeciálnu učebňu, kde by boli reálne CNC stroje, ktoré sa aktuálne v moderných podnikoch využívajú.
"Dnes už dokážeme v učebni CNC programovania síce plne simulovať výrobu na špecializovanom softvéri, ale predsa len všetky aspekty reálnej výroby sa simulovať nedajú," ozrejmuje odborný asistent Peter Kuna.
V spolupráci s partnermi preto pripravujú projekty, ktoré by im pomohli zámer realizovať. "Dosť negatívne však na našu snahu vplýva situácia okolo pozastavenia výziev na čerpanie eurofondov," povzdychol si Kuna.
Druhé kolo prijímačiek
O absolventov Katedry techniky a informačných technológií UKF v Nitre, ktorí dokážu stredoškolákov vyučovať v rámci duálneho vzdelávania, už prejavili záujem aj zamestnávatelia.
Spoločnosť ZKW Group, špecialista na inovatívne prémiové svetelné systémy a elektroniku, ponúkla nedávno študentom možnosť sa zamestnať na pracovnej pozícii majster odbornej výchovy v duálnom vzdelávaní.

Maturanti, ktorí by chceli od septembra študovať na tejto katedre, by mohli využiť druhé kolo prijímacích skúšok.
Katedra techniky a informačných technológií vyhlasuje dodatočné prijímacie konanie na bakalárske a magisterské študijné programy v akademickom roku 2018/2019.
V dennej forme sa dá prihlásiť na bakalárske študijné programy bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, učiteľstvo praktickej prípravy. Učiteľstvo techniky a učiteľstvo predmetov v kombinácii.
Prihlášky na denné a externé štúdium treba podať do 15. augusta. Uchádzači nemusia robiť prijímaciu skúšku. Budú prijatí na základe hodnotenia výsledkov štúdia na strednej škole.