Silvia Loffayová, riaditeľka Strednej odbornej školy chemickej v bratislavskom Vlčom hrdle, hovorí, že dopyt po absolventoch školy je každým rokom vyšší a každý žiak si po skončení školy nájde uplatnenie, či už je to priamo v odbornej praxi, alebo v ďalšom štúdiu na vysokých školách.
Škola veľmi intenzívne spolupracuje so zamestnávateľskou sférou.
Potrebám zamestnávateľov každoročne prispôsobujú aj jednotlivé školské vzdelávacie programy, a tak sa žiaci učia tie veci, ktoré zužitkujú v praxi a ktoré reflektujú na potreby trhu práce.
Chémia nie je iba o vzorcoch
Druhák Arthur Stoličný a jeho o rok mladší spolužiak prvák Tobias Jagelka si vybrali študijný odbor chemik operátor.
Čo sa dá študovať
- biotechnológia a farmakológia,
- technológia kozmetiky a chemických liečiv,
- chemik operátor,
- technické lýceum s rozšíreným vyučovaním cudzieho jazyka.
Kým Arthur má školu na skok, denne dochádza z Alžbetinho Dvora pár kilometrov od Bratislavy, Tobias sa o túto školu zaujímal cielene, až z Námestova. Chémia ho vždy bavila.
"Chémia nie je ťažká, je zložitá, to áno, treba ju pochopiť, potom je už ľahká," hovorí Arthur, ktorý sa jej nebojí už od základnej školy. A na strednej škole učitelia vzťah k chémii ešte upevnili, lebo vraj vedia pútavo vysvetľovať učebnú látku a zapáliť v študentoch tú správnu iskru.
Tobias dopĺňa, že chémia nie je iba o vzorcoch, na laboratórnych cvičeniach pri pokusoch zažívajú aj kopu zábavy.
V študijnom odbore chemik operátor, ktorý priamo pripravuje absolventov pre spoločnosť Slovnaft, získavajú žiaci maturitu a aj výučný list. V prvom a druhom ročníku majú odbornú prax v laboratóriách školy a ako tretiaci a štvrtáci už priamo v rafinérke.