BRATISLAVA. Nie je to tak dávno, keď celá Európa riešila Grécko a jeho možný bankrot. V súčasnosti sa pozornosť obracia na Taliansko. To je síce už dlhší čas v rizikovej skupine, situácia v krajine sa však vyostruje.
Dôvodom je politická situácia. Talianska vláda sa totiž na druhý pokus zrodila zo zástupcov populistov zo strán Liga a Hnutie piatich hviezd. A tí voličom sľubujú aj to, na čo krajina jednoducho nemá peniaze. Ak by sľuby splnili, môže byť situácia nakoniec ešte vážnejšia ako v prípade Grécka.
Nereálne sľuby

Problémových faktorov je hneď niekoľko. Taliansko je po Grécku najviac zadlženou krajinou Únie. Verejný dlh dosahuje 132 percent hrubého domáceho produktu. V prepočte na eurá ide o sumu 2300 miliárd. Na porovnanie, je to 53-krát vyšší dlh, ako má Slovensko.
Nová vláda ľuďom napriek tomu sľubuje vyššie dôchodky či nižšie dane. Hovorí dokonca o tom, že by sa v krajine mohol zaviesť základný príjem. Ten by ľudia dostávali každý mesiac bez ohľadu na to, či by pracovali, alebo nie. Základný príjem zatiaľ v žiadnom štáte nefunguje, hoci niektoré krajiny, mestá či univerzity s ním v minulosti experimentovali.
"Otázkou, kde na to zadlžené Taliansko vezme peniaze, sa strany nezaoberajú. Keď finančné trhy prestanú veriť, že Taliansko bude schopné naďalej platiť úroky za svoj dlh, cena, za ktorú si krajina požičiava, vystrelí astronomicky nahor," hovorí analytik spoločnosti Finax Ján Jursa.