BRATISLAVA. Slovensko bude v budúcom roku predsedať ministerskej rade Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Rozhodli o tom predstavitelia členských krajín organizácie na ministerskom zasadnutí v Paríži.
Ako dodáva rezort financií, Slovensko tak bude viesť zoskupenie 37 ekonomicky najrozvinutejších a najsilnejších krajín sveta. Okrem toho bude predsedať aj Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Zasadnutie ministerskej rady OECD je podľa ministerstva financií najdôležitejšou výročnou udalosťou, na ktorej sa zúčastňujú ministri financií, hospodárstva, zahraničných vecí a mnohí iní ministri členských krajín OECD. Tých je momentálne 35 a na budúci rok to bude 37 krajín.
"Je to veľká vec a prestíž pre našu krajinu. Mám z toho radosť. Odzrkadľuje to medzinárodnú reputáciu Slovenska a dlhoročnú prácu veľkého tímu ľudí pracujúcich či už priamo v OECD, pri OECD, alebo s OECD," povedal minister financií Peter Kažimír.
Ako doplnil minister hospodárstva Peter Žiga, predsedať ministerskej rade OECD je česť pre každú krajinu a uznanie na medzinárodnej úrovni. "Slovensko si získalo rešpekt a dostaneme príležitosť otvoriť dôležité ekonomické témy," dodal.
Ministerská rada OECD sa vo svojich diskusiách venuje pozitívam, ale aj negatívam spojeným s globalizáciou ekonomiky, boju proti daňovým podvodom, administratívnej spolupráci v oblasti daní či potrebe zmeny rôznych foriem financovania v hospodárskej aj sociálnej oblasti.
Jednou z hlavných činností OECD je vypracovávanie odborných štúdií, štatistík o hlavných ekonomických ukazovateľoch a hĺbkové audity jednotlivých krajín. Oficiálne výsledky o hospodárskom vývoji členských krajín publikuje OECD raz za 18 mesiacov.
OECD je medzivládna organizácia, ktorá už viac než 50 rokov poskytuje členským štátom široký priestor na odborné diskusie o hospodárskych politikách, ktoré sa týkajú predovšetkým udržateľného hospodárskeho rastu, zamestnanosti a životného prostredia. Poslaním a úlohou OECD je podporovať ekonomický rast a rozvoj, hospodársky a sociálny blahobyt ľudí na celom svete. Tento rok je predsedajúcou krajinou Francúzsko a spolupredsedajúcimi sú Lotyšsko a Nový Zéland.