BRATISLAVA. Nesystémové a príliš drahé opatrenia, ktoré neriešia skutočné problémy, ktoré na Slovensku máme. Takto odborníci hodnotia väčšinu opatrení, ktoré majú byť súčasťou pripravovaného sociálneho balíčka koalície.
Balík by mal podľa medializovaných informácií stáť približne 600 miliónov eur, pričom štátny rozpočet opäť skončí v deficite. Štát minie viac, ako získa na daniach a odvodoch.
"Vláda prostredníctvom sociálnych balíčkov vytvára ilúziu, že sa Slovensku darí omnoho lepšie, ako je to v skutočnosti," poukazuje analytik Nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly.
1. Obedy zadarmo
Od januára by už rodičia vôbec nemali platiť za stravovanie detí v poslednom ročníku materskej školy a na základnej škole. Opatrenie navrhuje strana Smer a hovorí, že štát by malo stáť 106 miliónov eur.

V súčasnosti už štát deťom na jedlo prispieva. Rodičia im doplácajú približne 1,2 eura za obed, teda viac ako 20 eur mesačne. Preplácať celé obedy deťom je podľa odborníkov nesystémové riešenie.
"Nie je adresné, keďže podporí aj rodičov, ktorí na to nie sú odkázaní," tvrdí šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš.
V Česku napríklad štát prispieva na obedy, ale len sociálne znevýhodneným deťom, napríklad rómskym. Podľa českého ministerstva práce sa vďaka tomu zlepšila ich dochádzka do škôl aj koncentrácia na vyučovaní.
Daniela Konečná z Únie materských centier tvrdí, že je odbre, že štát myslí na rodiny. Ale je podľa nej otázne či sa vďaka tomu zlepší alebo aspoň ostane rovnaká kvalita stravy. "Aby naše deti nejedli hrachovú kašu dvakrát týždenne doporučujem pozrieť jedálne lístky," dodáva Konečná s tým, že lepšie by bolo, ak by štát prispieval na zdravú či dietnú stravu (napríklad bezlepkovú), ktorú niektoré deti potrebujú.