SME

Nepriateľské prevzatie Technopolu kočnerovcami prikryl aj súd (odomykáme)

Skupina si prisvojila Technopol.

Z Technopolu vytunelovali ikonickú budovu kongresového centra aj kancelársky vežiak v bratislavskej Petržalke, vyviedli aj ďalší majetok. Spolu za 20 miliónov eur. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si text Adama Valčeka, za ktorý získal špeciálnu Cenu Zastavme korupciu.

V práci, ktorú už nestihol dokončiť zavraždený novinár Ján Kuciak, pokračuje medzinárodný investigatívny tím. Do projektu sa zapojili Aktuality.sk, denník SME, Denník N, Nový Čas, Hospodárske noviny, denník Postoj, týždenník Trend, televízia Markíza, televízia Joj, Aliancia Fair-play, Český rozhlas, švajčiarsky Blick, poľský Onet a nemecký Die Welt. Článok o asistencii súdu pri sprenevere Technopolu spracovali Trend a SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Ľuďom blízkym Mariánovi Kočnerovi pomohla sudkyňa Okresného súdu Bratislava I nejasnými rozhodnutiami získať firmu Technopol Servis s majetkom v hodnote 20 miliónov eur.

Sudkyňa Miriam Repáková tak urobila spôsobom, ktorý jej zákon vyslovene nedovoľuje, a to navyše v čase, keď už v prípade padlo zo strany polície obvinenie pre krádež.

Spor o známu firmu spočiatku vyzeral ako manželsky konflikt Denisy Pávekovej s jej manželom Pavlom, dlhoročným šéfom Technopolu. Napokon vyústil do zložitej právnej vojny o mnohomiliónový majetok vrátane ikonického petržalského kongresového centra, v ktorom sa objavujú nejasné súdne rozhodnutia, trestné obvinenia zainteresovaných aj pol milióna eur prevedených na osobný účet Kočnera.

Zistenia SME a Trendu teraz ukazujú, že svojimi rozhodnutiami prispela k nepriateľskému prevzatiu firmy aj sudkyňa Repáková.

Vlani v auguste v kauze vyniesla takzvaný kontumačný rozsudok pre zmeškanie, hoci to podľa zákona urobiť nesmela. Potvrdila tak nepriateľské ovládnutie firmy ľuďmi, ktorí sú blízki Mariánovi Kočnerovi. Postup Repákovej už vyšetruje aj polícia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vybrala z trezoru, dopísala meno

Na kauzu pôvodne upozornil zavraždený novinár Aktuality.sk Ján Kuciak, Kočner mu preto hrozil, že bude zbierať veci naňho aj jeho rodinu a zverejňovať „nejakú špinu, prešľapy a trestné činnosti“.

Po otázkach o Technopole zastrašoval Kočner aj reportéra SME, že zverejní informácie o jeho rodine či zdravotnom stave.

Denisa Páveková v roku 2016 po nezhodách v manželstve využila svoju pozíciu v predstavenstve Technopolu a prisvojila si akcie spoločnosti. Fyzicky ich vybrala z trezoru a zapísala na ne svoje meno, čím začala vystupovať ako väčšinová akcionárka firmy.

Poza chrbát skutočných akcionárov a manažérov vrátane svojho manžela začala firmu tunelovať, s čím jej neskôr pomáhali ľudia s väzbami na Kočnera.

Keď Pávek zistil, že jeho manželka si protiprávne prisvojila akcie firmy za 2,2 milióna eur a odmietla ich vydať polícii, pod jeho vedením ich firma v lete 2016 zneplatnila a skutočným akcionárom vydala nové. Páveková však naďalej fyzicky disponovala neplatnými akciami.

Ako sa začala súdna bitka

Keď v decembri 2016 odišiel Pávek na plánovanú mesačnú cestu do zahraničia, prebehlo fingované valné zhromaždenie Technopolu. Ako nový majiteľ s neplatnými akciami od Pávekovej na ňom vystúpila spoločnosť AAROW podnikateľa Jozefa Dučáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Notár, ktorý dozeral na krádež, zaplatí len pokutu. Žitňanská: Absurdné Čítajte 

Ide o syna Jozefa Dučáka st., ktorý s Kočnerom zastupovali schránkovú firmu v prípade nelegálnej skládky odpadu v Pezinku.

Na zhromaždení obsadili firmu personálne a zároveň zmenili jej sídlo.

Priebeh valného zhromaždenia osvedčil notár. Že má Dučák ml. u seba neplatné akcie, nepreveril, hoci to už bola verejne známa informácia.

Dučákova firma AAROW potom vo februári 2017 požiadala súd, aby zakázal skutočným majiteľom Technopolu narábať s ich akciami.

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Emília Szullová návrh zamietla, Dučák ml. sa však odvolal. Krajský súd v Bratislave jej rozhodnutie pre chyby vlani zrušil a vrátil jej ho na opätovné rozhodnutie, ale medzitým už Szullová zo súdu odišla.

Na jej miesto nastúpila práve Miriam Repáková. Na Okresný súd Bratislava I sa dostala na vlastnú žiadosť, ktorú podala iba päť dní po tom, ako Kočnerovi ľudia ovládli Technopol. Preloženie v rámci hlavného mesta si vybrala napriek tomu, že jej nové pôsobisko je najviac zaťaženým súdom v krajine.

Rozhodla rýchlo

Kliknite - obrázok zväčšíte.Kliknite - obrázok zväčšíte.

Na stôl sa Repákovej dostal aj prípad Technopol a vlani v máji predbežne zakázala skutočným akcionárom nakladať s akciami, ktoré im Technopol vydal po krádeži starých.

Dučák ml. zároveň medzitým na súd podal aj žalobu, na základe ktorej sa malo definitívne určiť, kto je majiteľom Technopolu.

Hoci priemerná dĺžka konania na tomto súde je vyše roka, Repáková už za dva mesiace rozhodla, že akcie vydané Technopolom po krádeži starých, sú neplatné. Za majiteľa spoločnosti preto označila Dučáka ml. Urobila to však nedovoleným spôsobom.

V kauze vydala takzvaný rozsudok pre zmeškanie. Súdy ho môžu využiť v prípadoch, keď jedna strana žiada zaplatenie pokuty alebo nesplácaného úveru.

Súdy po podaní takejto žaloby žiadajú žalovaného o vyjadrenie. Keď tak v rámci stanovenej lehoty nespraví, súd automaticky môže vydať rozsudok v prospech navrhovateľa bez toho, aby skúmal okolnosti sporu.

Advokát: Prekročila právomoci

V prípade Technopolu to však nebolo možné. Dučák ml. totiž podal takzvanú určovaciu žalobu, v rámci ktorej musí prebehnúť riadny súdny proces aj s dokazovaním.

„Sudkyňa si toho musela byť vedomá, pretože sama v rozhodnutí odkazuje na ustanovenie, ktoré hovorí, že môže rozhodnúť pre zmeškanie len vtedy, keď ide o žalobu na plnenie,“ vraví Radovan Pala, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing, ktorá zastupuje skutočných vlastníkov.

„Ide o prekročenie právomoci súdu,“ vraví advokát Alexander Kadela, riadiaci partner advokátskej kancelárie Relevans, ktorú denník SME požiadal o právnu analýzu Repákovej rozhodnutia. Repákovej rozsudok je v tomto prípade „nepredvídateľným rozhodnutím mimo právomoci súdu a porušením zásad právneho štátu“.

Polícia to preveruje

Skutoční akcionári už podali návrh, aby bol rozsudok Repákovej zrušený. O takomto návrhu rozhoduje sudca, ktorý rozsudok pre zmeškanie vydal, teda Repáková. Termín ešte nie je známy. Skutoční akcionári podali proti rozsudku aj riadne odvolanie.

Firmu v súčasnosti stále ovláda skupina okolo Mariána Kočnera a Denisy Pávekovej.

Samotná Repáková nekomentovala, prečo vydala rozhodnutie, ktoré podľa zákona vydať nesmela. „Keďže konanie nie je právoplatne skončené, zákonný sudca sa v zmysle zákona o sudcoch k predmetnej veci nevyjadruje,“ reagovala.

Postup Repákovej v tomto prípade už skúma aj polícia. Trestné oznámenie podal advokát Daniel Lipšic, ktorý takisto zastupuje skutočných akcionárov Technopolu. Podľa Lipšica sudkyňa dopomohla ku krádeži Technopolu tým, ako rozhodovala.

Cenné nehnuteľnosti vyviedli

Polícia stíha aj samotnú Pávekovú, Dučáka ml. aj ďalších dvoch ľudí - Andreja Šabíka a Petra Horvátha, ktorí sa na ovládnutí Technopolu podieľali.

Keď 2. decembra 2016 na fingovanom valnom zhromaždení ovládla Technopol firma AAROW Dučáka ml., dosadil svojho otca Jozefa za predsedu predstavenstva.

Už o pár hodín vo svojej pozícii previedol hodnotné nehnuteľnosti Technopolu na spoločnosť VertiCom advokáta Andreja Šabíka, ktorá o deň neskôr budovy predala čerstvo založenej eseročke Reality Fond. Patrila Petrovi Horváthovi.

Súčasťou prevádzaných nehnuteľností bolo aj známe kongresové centrum a administratívny vežiak Technopol v bratislavskej Petržalke.

Samotný Šabík sa v kauze objavil už skôr, na fingovanom valnom zhromaždení robil zapisovateľa.

Pri prevodoch budov asistoval aj notár, ktorý potvrdil fingované valné zhromaždenie; vypracoval kúpne zmluvy.

Kde vidieť Kočnera

Kočner s Petrom Horváthom v 90. rokoch podnikal. Advokát Šabík sedí okrem iného aj v dozornej rade firmy Forum Group, ktorej polovičným akcionárom je Kočner.

Šabík sa okrem toho objavil v Kočnerovej kauze Glance House a samotného Kočnera zastupuje aj v prípade zmeniek Pavla Ruska a televízie Markíza, kde je podozrenie, že Rusko zmenky sfalšoval, aby tak od televízie vylákal desiatky miliónov eur.

Šabík v minulosti pre Aktuality.sk povedal, že kauzu Technopol nebude komentovať pre advokátsku mlčanlivosť.

Trend sa zas teraz pokúšal získať stanovisko Pávekovej, ktorá si pôvodne akcie prisvojila. Jej obhajca na otázky nereagoval.

Kočner na otázku, či o Technopole komunikoval s Repákovou, vecne neodpovedal. V minulosti povedal, že spájanie jeho osoby s protiprávnym prisvojením si akcií Technopolu sú „schizoidné výmysly“.

Krátko po nepriateľskom prevzatí mu pritom firma Technopol Servis vyplatila pol milióna eur, ktoré vraj neskôr Kočner vrátil. Túto transakciu Kočner pre SME ani Trend nevysvetlil.

Ako Glance House?

Pala upozorňuje, že v Technopole sa môže zopakovať scenár z inej Kočnerovej kauzy Glance House.

Išlo o bytovku v Bernolákove, ktorú tiež ovládli ľudia blízki Kočnerovi a firmu neskôr dostali do konkurzu, čo sťažilo rozsúdenie prípadu. Poškodení ľudia preto dodnes nemajú byty, hoci za ne zaplatili zálohy.

„V prípade Technopolu by to mohla sťažiť prokuratúra, ak by využila možnosť zaistiť majetok vyvedený z firmy,“ povedal Pala. V podobných prípadoch, keď sú podozriví stíhaní na slobode, prokuratúra majetok zaisťuje, aby im tak zabránila v ďalšom jeho tunelovaní.

Špeciálna prokuratúra nevysvetlila, prečo to doteraz neurobila. „Bližšie údaje v súčasnosti nie je možné poskytnúť, aby sa nezmarilo alebo nesťažilo vyšetrovanie,“ reagovala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Kliknite - obrázok zväčšíte.Kliknite - obrázok zväčšíte.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Octavie s vekovým rozdielom 36 rokov. Biele kombi má výkon 47 koní, žlté už 180 koní.

V ponuke prevažujú autá v tlmených farbách.


TASR
Ján Hargaš.

Raši sa zneužívania neobáva.


TASR
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Európska centrálna banka.

Banka naznačila možné zníženie úrokov v júni.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu