LA MALBAIE. Summit skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta G7, ktorý sa konal v Kanade, podľa očakávaní poznamenali rozpory medzi Spojenými štátmi a zvyšnými členskými krajinami.
Jablkom sváru bol vzájomný obchod v situácii, keď Spojené štáty začali uplatňovať clá na dovoz ocele a hliníka zo spojeneckých krajín.
Trump riešenie ciel nespresnil

Prezident Donald Trump svojich partnerov kritizoval, ale na záver schôdzky navrhol, aby sa v rámci G7 obchodovalo bez ciel, bez dotácií a bez ďalších obchodných bariér.
Trump zdôraznil, že Spojené štáty potrebujú spravodlivý prístup na trhy a nie sú ochotné ďalej tolerovať rokovania krajín, ktoré voči USA spravodlivé nie sú.
Schôdzku pritom americký prezident označil celkovo za úspešnú. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron následne uviedli, že spoločné vyhlásenie týkajúce sa obchodu je len prvým krokom v náročných rokovaniach.
Americký prezident povedal, že Spojené štáty na summite bojovali za voľný obchod a za koniec dotácií a ciel. Ako to chce docieliť, ale nespresnil.
Spojené štáty podľa Trumpa všetci využívajú

Ak niektoré krajiny začnú proti Spojeným štátom uplatňovať recipročné clo na dovoz hliníka, bude to podľa neho veľká chyba.
"Spojené štáty boli po desiatky a desiatky rokov len využívané," vyhlásil Trump s tým, že už nastal čas, aby sa Európska únia, Kanada a ďalšie obchodní partneri správali k Spojeným štátom lepšie.
"Sme ako prasiatko, z ktorého si všetci berú. Buď to okamžite skončí, alebo s nimi prestaneme obchodovať," povedal Trump na adresu zvyšných členov G7. K tým popri USA patrí aj Kanada, Japonsko, Británia, Nemecko, Taliansko a Francúzsko.
Spojené štáty podľa Trumpa tiež chcú s Mexikom a Kanadou vyjednať nové podmienky Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), trvajú ale na dodatku, podľa ktorého by bola nová dohoda dojednaná vždy na päť rokov a potom sa rozhodlo o jej prípadnom predĺžení. Agentúra AP uviedla, že so spomenutým dodatkom nesúhlasí Kanada.
Návrat ku G8
Americký prezident tiež podotkol, že opätovné prijatie Ruska do G7 by bolo prínosom.

Podobne sa vyjadril aj nový taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý však zdôraznil, že sankcie proti Rusku nemožno okamžite zrušiť.
Nemecká kancelárka Merkelová naopak uviedla, že sa lídri európskych štátov G7 na summite zhodli, že pre opätovné prijatie Ruska zatiaľ nenastali tie správne podmienky.
Rusko a krajiny G7 spoločne tvorili zoskupenie G8. Rusko ale bolo na jar 2014 vyradené za okupáciu a následnú anexiu ukrajinského Krymu a za podporu proruských separatistov na Ukrajine.
Summit americký prezident opustil skôr, čo zdôvodnil nutnosťou pripraviť sa na schôdzku so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Z Kanady odletel priamo do Singapuru, kde sa má stretnutie v utorok konať.
Merkelová neskôr pri tlačovej konferencii oznámila, že sa lídri krajín G7 zhodli na potrebe znížiť clá a ďalšie obchodné bariéry.
Podobne sa vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macrona, podľa ktorého sa na summite prejavila snaha situáciu stabilizovať.
Zdôraznil však, že samotné spoločné vyhlásenie situáciu nevyrieši a že členmi G7 čaká v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch dôležitá práca.
Summit sprevádzali mimoriadne tvrdé bezpečnostné opatrenia, vďaka ktorým sa v uliciach zišlo menej demonštrantov. Zadržaných bolo kvôli výtržnostiam asi desať ľudí.