Názov možno naznačuje trochu dobrodružstva – to je ale s podnikaním spojené vždy. „Hľadali sme jednoslovný, ľahko zapamätateľný názov, trošku aj provokujúci a podarilo sa,“ komentuje názov Filip Ostrowski s úsmevom. „Navyše sme v každom zozname vydavateľstiev na prvom mieste.“
Obaja spoločníci vydavateľstva Absynt – Juraj Koudela a F. Ostrowski – sa k vydavateľskej činnosti stavajú s pokorou a to je zrejme aj jedna z vlastností, ktorá ich vystrelila na malom trhu nahor.

Nie, nie sú prví v rebríčku najpredávanejších titulov, ale hlási sa k nim silná komunita kriticky mysliacich čitateľov, ktorí majú vlastný názor.
Knihy vydavateľstva, ktoré už slávi tretie výročie, sú pre náročného čitateľa, takého, ktorý sa zamýšľa nad tým, čo číta: na hrane, drsné, pravdivé, o živote takom, aký je, neprikrášlenom.
Preto nie je prekvapením, že sa iba na facebookovom profile k vydavateľstvu hlási viac ako osemtisíc ľudí. Je to vydavateľstvo, ktoré zaujme najmä mladých ľudí od 25 do 35 rokov, čiže generáciu, ktorá chce vedieť viac, chce cestovať, je kritická a zaujíma sa o dianie doma i vo svete.
Hobby ako biznis
Pustiť sa dnes do vydávania kníh, keď všetci vydavatelia a kníhkupci horekujú, že to nie je biznis, ale dobročinnosť, je náročná úloha. J. Koudela sa s F. Ostrowským na túto úlohu dostatočne dlho pripravovali, viedli siahodlhé rozhovory o marketingovej stratégii a biznis pláne.
„Raz mi Juraj volal a pýtal sa ma na titul jednej knihy, ktorú nevedel zohnať na Slovensku. Potom sme sa začali o literatúre baviť častejšie a zistili sme, že máme rovnakú záľubu aj nároky na to, čo čítame,“ hovorí F. Ostrowski.
J. Koudela dodáva: „Hľadal som v kníhkupectve reportážnu literatúru, lebo som vedel, že v Poľsku je populárna, pričom od kníhkupca som dostal na výber iba fotografické publikácie. Postupne som zisťoval, že takýto typ literatúry nájdeme v kníhkupectvách pomenej, a preto som sa začal zaoberať myšlienkou, že by som niektoré diela preložil z poľštiny."
Viaceré dobré podnikateľské nápady a realizácie vznikli tak, že produkt chýbal na trhu a keď ho niekto nenašiel, začal sa tomu biznisu venovať sám. „Pretože ak chýba mne, môže aj iným.“