BRATISLAVA. Najaktívnejšími zahraničnými vlastníkmi slovenských firiem sú v posledných troch rokoch Ukrajinci a Rumuni.
Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá poskytuje analýzy ekonomických informácií.
Z dát, ktoré má k dispozícii, vyplýva, že na Slovensku od roku 2016 vzniklo až 342 nových firiem s ukrajinským a 338 s rumunským vlastníkom.
Viac firiem v rovnakom období založili iba Česi a Maďari.
Podľa databáz Bisnode na Slovensku aktuálne podniká 1830 ukrajinských a 1228 rumunských firiem a ich počet každoročne narastá.
Kým v roku 2016 vlastnili Ukrajinci 1488 firiem, dnes je to o 342 firiem viac. Podobné čísla zaznamenali aj rumunskí podnikatelia, ktorí v SR v rovnakom období založili dovedna 338 podnikov.
Najviac novozaložených firiem podniká v oblasti obchodu, služieb, cestnej prepravy a stavebníctva.

"Záujem ukrajinských a rumunských podnikateľov o zakladanie firiem na Slovensku súvisí najmä so situáciou na miestnom trhu práce, ktorý, ako viaceré firmy už dlho hovoria, ovplyvňuje nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. Navyše, pre podnikateľov z Ukrajiny je zaujímavá aj teritoriálna blízkosť. Počtom novozaložených firiem sa podnikatelia z týchto krajín stávajú po Čechoch a Maďaroch najaktívnejšími zahraničnými vlastníkmi tuzemských firiem," hodnotí analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Podobná situácia je aj v Českej republike. Rumuni sú medzi zahraničnými vlastníkmi českých firiem v posledných piatich rokoch jednoznačne najaktívnejší. Od roku 2014 sa počet českých firiem s rumunskými majiteľmi zvýšil o 179 percent.
Zvýšená aktivita rovnako zamiešala poradím v rebríčku Top 10 najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem.
Kým v minulom roku rumunskí podnikatelia uzatvárali desiatku na poslednej priečke, v tomto roku sa s celkovým počtom 1228 firiem dostali pred Britov (1183) aj Rusov (1166). Ukrajinci si udržali minuloročné šieste miesto. Rebríček vedú s výrazným náskokom Česi (10 341) a Maďari (10 228).