BRATISLAVA. O návrhu o zastropovaní veku odchodu do dôchodku na 64 rokov budú poslanci hlasovať až na nadchádzajúcej schôdzi po letných prázdninách, teda v septembri.
Odsúhlasili si to v utorok poslanci. Hlasovať však budú ešte len o posunutí do druhého čítania.
Viac času
Podpredseda sociálneho výboru Ján Podmanický (Smer) to odôvodnil "potrebou získať väčší časový priestor na rokovania".
Návrh na zmenu ústavného zákona, ktorým sa má dôchodkový vek zastropovať, predložili do parlamentu poslanci koaličnej strany Smer. Na jeho definitívne schválenie potrebujú ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov.

Výhrady k návrhu má opozícia. Tá buď takéto riešenie odmieta (napr. SaS), alebo si kladie rôzne podmienky (Sme rodina, OĽaNO). Proti zastropovaniu dôchodkového veku v ústave je aj koaličný Most-Híd.
Návrh kritizovali v pondelok na odbornej konferencii v Bratislave aj viacerí odborníci, ale aj samotný Inštitút finančnej politiky pri rezorte financií, ktorý vyčíslil, že tento krok bude mať negatívny vplyv na rast výdavkov na dôchodky a môže spôsobiť aj pokles samotných dôchodkov.
Poslanci Smeru navrhujú dať do ústavy formuláciu, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov. Za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu každý, kto vychoval dieťa, má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe".
Minimálna mzda
Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku má byť Ústavou garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde.
Poslanci navrhujú zakotviť ústavnú garanciu zamestnanca na odmenu, ktorá nebude nižšia ako minimálna mzda.

"Ide o základný nástroj zabezpečenia, aby zamestnanec mal garantovanú najnižšiu úroveň odmeny za vykonanú prácu v súvislosti s jeho právom na odmenu, ktorá mu zabezpečí dôstojnú životnú úroveň," zdôvodňujú poslanci Smeru.
Podrobnosti o spôsobe úpravy minimálnej mzdy a kritériách na základe, ktorých má dôjsť k úprave minimálnej mzdy, ustanoví zákon.
Cieľom novely ústavného zákona je aj dosiahnuť, aby zmenami v prístupe k zabezpečeniu občanov na starobu nedochádzalo k postupnému oslabeniu ich práv na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a k znižovaniu udržateľnosti systému dôchodkového zabezpečenia ako celku.
Preto poslanci navrhujú, aby boli v Ústave ukotvené základné piliere dôchodkového zabezpečenia.
"Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok," uvádza sa v návrhu ústavného zákona.
Poslanci rokovali aj o:
- Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o sociálnom poistení. Dôchodkový vek na Slovensku by sa tak mohol zrozumiteľne a transparentne zverejňovať päť rokov dopredu.
- Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa pre štátnych zamestnancov by sa mohli uzatvárať na viac ako jeden kalendárny rok.
- Parlament schválil novelu katastrálneho zákona, ktorá obsahuje aj kroky, ktoré súvisia s projektom Operačný program informatizácia spoločnosti - Elektronické služby katastra nehnuteľností.
- Dlhodobo nevyužívané železničné trate by sa mohli prebudovať na dočasné chodníky pre chodcov či cyklotrasy. Novelu zákona o dráhach posunulo plénum Národnej rady do druhého čítania.
- Národná rada posunula do druhého čítania aj novelu zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh, ktorá má umožniť súkromnú výrobu destilátov z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu.
- Evidenčné číslo vozidla si nebude môcť majiteľ auta preniesť zo starého na nové auto. Plénum parlamentu neposunulo novelu o cestnej premávke do druhého čítania.
- Doba odpisovania hmotného majetku sa meniť nebude. Parlament odmietol novelu zákona o dani z príjmov.
- Poslanci odmietli aj návrh, aby na materskú dávku vyplácanú zo Sociálnej poisťovne mali nárok aj rodičia, ktorí nikdy nepracovali. Návrhu novely zákona o sociálnom poistení parlament nepustil do druhého čítania.
- Hnutie Sme rodina opäť neuspelo s návrhom novely zákona o rodinnom prídavku na zavedenie príspevku k rodinným prídavkom vo výške 25 eur. Vyplácať sa mal vždy v septembri a mal aspoň sčasti pokryť zvýšené výdavky rodín na začiatku školského roka.
- Hnutie Sme rodina neuspela ani s novelou zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Poslanci ju neposunuli do druhého čítania.
- Parlament prerokoval v prvom čítaní návrh novely zákona o stavebnom sporení. Ministerstvo financií navrhuje zrušiť inštitút tzv. priateľských sporiteľov, zároveň by sa mal zúžiť okruh poberateľov štátnej prémie podľa príjmu. Súčasťou novely sú aj ďalšie opatrenia.
- Poslanci parlamentu prerokovali aj vládny návrh zákona o dani z poistenia. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Pôvodne sa mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo financií upustilo.
- Poslanci prerokovali Program stability Slovenskej republiky na roky 2018 až 2021, ktorý predpokladá na budúci rok schodok verejnej správy na úrovni 0,32 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Oproti pôvodnému plánu schválenému v rozpočte verejnej správy koncom minulého roka to znamená navýšenie plánovaného deficitu o 0,2 percentuálneho bodu.