BRATISLAVA. Kontroverzný podnikateľ známy z takzvaných mafiánskych zoznamov Marian Kočner a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko vo väzbe neskončili.
Rozhodol o tom v sobotu večer Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. K verdiktu dospel sudca Roman Púchovský po viac ako ôsmich hodinách (súd sa začal o druhej popoludní).
Polícia oboch obvinila z falšovania zmeniek televízie Markíza a prokurátor navrhol, aby ich súd vzal do väzby a vyšetrovaní boli za mrežami. "Súd neuznal dôvody na vzatie do väzby, prepustil oboch zadržaných," povedal Marek Para, právny zástupca Ruska. Podľa neho pôjdu obaja obvinení domov.
Prokurátorka podala proti rozhodnutiu sťažnosť. Viac sa k tomu nechcela vyjadrovať. Para spresnil, že o sťažnosti bude rozhodovať Najvyšší súd 28. júna zrejme o 14. hodine.
Rusko ani Kočner sa k procesu po tom, ako vyšli z budovy, nechceli vyjadrovať.
"Sudca konštatoval existenciu dôvodného podozrenia z páchania trestnej činnosti oboma obvinenými, ale nezistil žiadne konkrétne skutočnosti odôvodňujúce útekovú kolúznu, ako ani preventívnu väzbu," povedala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.
Návrh na väzbu
Na súd prišli obaja obvinení úplne bez slova v sprievode kukláčov. Výsluch bol neverejný. Médiá nemali povolený vstup do budovy mimo pracovného času, na výsledok rozhodovania sudcu museli čakať vonku.
Návrh na väzobné stíhanie dal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Návrh zdôvodnil tým, že obaja by sa na slobode dopúšťali ďalšej, najmä ekonomickej trestnej činnosti. „Je teda nevyhnutné obmedziť ich slobodu," povedal Šanta.
Dodal, že už teraz Kočner marí vyšetrovanie, keď nechce povedať, kde sa v súčasnosti nachádzajú originály zmeniek.

Kočnera zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu v tichosti a bez nápadných manévrov. Aj keď v minulosti si polícia neraz robila z podobných zásahov vlastné promo, v tomto prípade informovala o zadržaní len stručne.
Z akcie vzniklo len jediné video, ktoré zachytila televízia JOJ. Na záberoch vidno, ako Kočner nasadá do policajného auta a s úsmevom kýva do televíznej kamery popritom, ako ho dvaja policajti v civile a bez zbraní odvážajú na výsluch.
Pavla Ruska zadržala polícia vo štvrtok. A to po tom, ako prišiel na policajné prezídium vypovedať v súvislosti so zadržaním Kočnera.
Boj o Markízu
V roku 2016 sa nečakane objavili štyri zmenky za 69 miliónov eur, ktoré vraj vystavil Pavol Rusko ešte ako riaditeľ televízie Markíza v roku 2000. Mali poslúžiť na urovnanie sporu (známy ako kauza Gamatex) o televíziu Markíza, ešte z roku 1998.
Rusko sa podľa zmeniek zaviazal, že peniaze zaplatí ako fyzická osoba. Z pozície konateľa televízie však zároveň podpísal, že ak by to neurobil, jeho osobný dlh prevezme televízia.
Kočner sa predvlani obrátil na súd, aby prikázal Ruskovi a Markíze štyri zmenky zaplatiť. V jednom prípade však nezaplatil súdny poplatok, a tak celková suma, o ktorú žiada, predstavuje 42,8 milióna eur. Kočner už vyhral prvý spor o 8,3 milióna eur s úrokmi, Markíza avizovala, že sa proti verdiktu odvolá.

Polícia Kočnera a Ruska obvinila, že zmenky sfalšovali, aby z televízie vylákali milióny eur. Markíza na súde vysvetľovala, že Ruskove podpisy na zmenkách sa nepodobajú jeho podpisu, ktorý používal v roku 2000.
O zmenkách navyše nie je zmienka v účtovníctve firmy a keď Rusko v roku 2000 prevádzal svoj podiel v Markíze, v zmluve vyhlásil, že neexistujú žiadne budúce záväzky.
Rusko a Kočner tvrdia, že zmenky mali urovnať ich spor o Markízu, ale Denník N si všimol, že to nezodpovedá skutočnosti. Ešte týždne po údajnom podpise zmeniek sa totiž podľa dobových správ o televíziu hádali.
Prípad skúma aj finančná správa pre podozrenie z neodvedenia dane. Kočnerove firmy totiž zmenky vo svojom účtovníctve nepriznávali.