BRATISLAVA. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) ako nezávislý orgán v tejto oblasti chce mať naďalej právo kontrolovať nadlimitné zákazky financované z eurofondov pred uzavretím zmluvy s vybranými dodávateľmi.
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), ktorý hovorí o potrebe zvýšenia transparentnosti a zjednodušenia čerpania peňazí Európskej únie, navrhuje uvedenú pôsobnosť ÚVO obmedziť v rámci novely zákona o verejnom obstarávaní. Zdôvodňuje to kontrolou eurofondových zákaziek aj na jednotlivých ministerstvách a zdĺhavým trvaním verejných obstarávaní.
"Úrad pre verejné obstarávanie chce obhájiť svoju pozíciu, aby bol zainteresovaný v druhej ex ante kontrole zmlúv a zákaziek, ktoré sú financované z európskych štrukturálnych fondov. Zistenia úradu pomôžu odhaliť pochybenia a súčasne znížiť mieru korekcie, ktoré môže Európska komisia vytýkať pri týchto zákazkách," povedal v pondelok predseda ÚVO Miroslav Hlivák médiám počas konferencie o obstarávaní.
Diskutovalo sa na nej o novele zákona, o nových opatreniach proti korupcii a nekalým praktikám vo verejnom obstarávaní, ako aj o rozhodovaní súdov v tejto oblasti.
Zákazky pred uzavretím zmlúv kontrolujú aj riadiace orgány operačných programov na príslušných ministerstvách.
"Je dôležité pre celkový stav kontroly verejných financií, aby zákazky financované z európskych štrukturálnych fondov kontroloval nezávislý orgán," uviedol Hlivák. Úrad si chce obhájiť pozíciu nezávislého kontrolného orgánu, resp. vyvrátiť nedostatky, ktoré mu vytýkajú z pohľadu jednotnej rozhodovacej praxe, dĺžky konania či nepredvídateľnosti, ak úrad rozhodoval v rovnakých prípadoch rozdielne. ÚVO v súčasnosti diskutuje s ÚPVII o vymedzení uvedenej kompetencie pri kontrole zákaziek z hľadiska obsahu a rozsahu. "Súčasne je veľmi dôležité, aby bol úrad medzinárodne akceptovaný. Podarilo sa nám v priebehu ôsmich mesiacov vykomunikovať vzťah voči Európskej komisii, minulý týždeň sme s ňou podpísali základné rámcové memorandum o spolupráci," poznamenal predseda ÚVO.
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) informoval, že v otázke kontroly eurofondových zákaziek hľadajú kompromis s ÚVO. "
Získali sme analýzu verejných obstarávaní z riadiacich orgánov, z ktorej vyplynulo, že kvôli nastaveniu pravidiel aj na strane verejných obstarávateľov tento proces, ktorý má trvať tridsať dní, trvá 111 dní," uviedol vicepremiér. Upozornil, že verejné obstarávanie u nás trvá priemerne 590 dní a ušetriť by sa dalo zhruba sto dní.
"Zároveň sa necháva možnosť riadiacemu orgánu fakultatívne využiť možnosť ÚVO a urobiť túto kontrolu," uviedol Raši s tým, že by sa mal nájsť kompromis pre obe strany.
ÚVO vlani v 91 nadlimitných zákazkách financovaných zo zdrojov EÚ odhalil pochybenia, ktoré mali, alebo mohli mať vplyv na výsledok verejných obstarávaní v objeme takmer 100 mil. eur a zabránil tak prípadným korekciám zo strany Európskej komisie.
Riaditeľka politiky Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) Margarete Hofmann upozornila, že zistené nezrovnalosti vo verejnom obstarávaní sa v prípade Slovenska odlišujú najmä tým, že sú častejšie pred a počas súťaží, týkajú sa hlavne diskriminačného výberu kritérií v súťažných podkladoch či nedostatočnej transparentnosti.
"Ak si myslíme, že je niekde podvod, treba ho postihnúť ako trestný čin a posunieme to súdom," uviedla zástupkyňa OLAF-u. Na súdy v SR sa v rokoch 2010 až 2017 dostalo šestnásť prípadov na základe odporúčaní OLAF-u. V jedenástich prípadoch rozhodli, z toho v deviatich obžalobu zamietli a v dvoch potvrdili, v zvyšných piatich prípadoch ešte nerozhodli. Podiel 18,2 percenta potvrdených žalôb na prijatých rozhodnutiach v SR je tretí najnižší v EÚ, priemer únie je 42 percenta.