Na budúce penzie nemusí byť dosť peňazí, lebo o niekoľko desaťročí bude veľa penzistov a málo aktívne pracujúcich ľudí. Aj preto odborníci tvrdia, že sa netreba spoliehať len na dôchodok zo Sociálnej poisťovne, teda na prvý penzijný pilier. Ten je mimoriadne citlivý na riziká, ako je napríklad zdravie verejných financií, demografia či miera nezamestnanosti.
Sporiť by si Slováci mali aj v súkromných penzijných fondoch, teda v druhom a treťom pilieri. Ako sa orientovať v týchto formách sporenia?
Prečo sa oplatí vstúpiť do druhého a tretieho piliera?

Sú na to štyri hlavné dôvody. Tieto formy sporenia sú súkromné, dajú sa dediť, sú čiastočne daňovo zvýhodnené a úspory sa môžu viac zhodnotiť investovaním.
Súkromné úspory znamenajú, že sú na vlastnom účte sporiteľa, ktorý ich môže sledovať a po istom čase sporenia aj vybrať, i keď nie celú sumu naraz, ale formou anuity, čo je doživotná forma penzie.
Vzhľadom na možnosť dedenia je to aj určitá forma životnej poistky pre rodinu, vysvetľuje Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Finančný kompas.
Naopak, zaplatené odvody do Sociálnej poisťovne nezdedí nikto z príbuzných. Štát z takto získaných peňazí priebežne vypláca iných dôchodcov.