Úlohou projektu „ Mladý inovatívny podnikateľ 2018“ bolo vyzdvihnúť a predstaviť širokej verejnosti mladých kreatívnych, inovatívnych podnikateľov, ktorí sú úspešní vo svojom odvetví podnikania. Zároveň môžu byť inšpirujúcim príkladom pre mladých ľudí, ktorí chcú začať alebo začínajú podnikať.
Projekt sa organizoval aj v iných krajinách pod názvom Creative Young Entrepreneur Award. Na Slovensku ho organizovala ho mimovládna organizácia JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia) v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska a inšpiratívnym magazínomProfit. Odborná komisia podujatia vybrala päť finalistov súťaže. Pozrite si prečo zaujali.
Tomáš Brngál - spoločnosť Virtual Medicine
Virtual Medicine (VM) je startup, ktorý už takmer 4 roky vyvíja unikátnu medicínsku VR aplikáciu Human Anatomy VR. Mesiac a pol po jej vydaní pre platformu Samsung GearVR si ju stiahli už tisíce ľudí v 149 krajinách sveta bez akéhokoľvek marketingu.
Human Anatomy VR robí učenie efektívnejším, interaktívnejším a zábavnejším. Je to prvá a momentálne stále jediná anatomická VR aplikácia na platforme Samsung GearVR a Google Daydream na svete.
Google si ju dokonca vybral medzi TOP 3 aplikácie z celého obchodu na Google Daydream a zaradil ju medzi "featured". Nepriamou konkurenciou je Sectra table.
Vo firme momentálne aktívne pôsobí 17 ľudí. Nominovanému sa ako autorovi nápadu podarilo inovovať vzdelávanie študentov medicíny.
Virtual Medicine spolu so svojimi partnermi vytvoril na Slovensku tri virtuálne anatomické učebne vďaka ktorým sa možu študenti vzdelávať pomocou najmodernejších technológií.
Pavol Čekan – spoločnosť MultiplexDX
Spoločnosť MultiplexDX je inovatívna biotechnologická spoločnosť založená medzinárodným tímom renomovaných vedcov. Zameriava sa na vývoj produktov, ktoré pomôžu spresniť diagnostiku rakoviny, znížia počet chybných diagnóz a pomožu zvýšiť počet ľudí, ktorí rakovinu prekonajú.
Spoločnosť predáva prvé produkty, ktoré tvoria časti cieľovej technológie Multiplex 7+ významným výskumným ústavom a zdravotníckym zariadeniam.
Tím tvoria renomovaní špecialisti z oblasti biochémie, biológie a biofyziky s dlhoročnými skúsenosťami v popredných výskumných inštitúciách ako Rockefeller University či National Cancer Institute ako aj farmaceutických spoločnostiach.
Scientific Advisory Board MultiplexDX tvoria svetové kapacity z multi-disciplinárnych odborov, vrátane laureáta Nobelovej ceny.
Medzi zákazníkov patria rakovinové inštitúty, univerzity i biotechnologické firmy. MultiplexDX už má na trhu tri diagnostické subprodukty.

Andrej Dula-spoločnosť Specter sports
Specter Sports je startup vo svojom prvom roku pôsobenia. Po viac ako dve tisíc hodinách testovania a viac ako 18 mesiacoch vývoja majú vyrobený produkt, pásku, ktorá vyhovuje hráčom od úrovne NHL až po amatérskych hokejistov a deti.
Produkt a technologický postup chránia patentovou prihláškou. S ich páskou už aktívne hrá niekoľko desiatok profesionálnych hokejistov či už v NHL alebo na reprezentačnej úrovni (Chára, Olvecký, Valach, Majdan atď) Aktuálne vstupujú do fázy marketingu a predaja v Českej republike a na Slovensku.
Konkurenciou je klasická páska na hokejku, ktorá sa používa už 100 rokov a oni vyvinuli jej dokonalejšiu verziu. Aktuálne má Specter sports tím siedmich ľudí.
Andrej Fogelton – autor aplikácie Eyeblink
Poslanie firmy je v slogane “Chrániťoči je našou prioritou“. Sústreďujú sa na intuitívne, múdre, interaktívne a priateľské rozhranie.
Andrej Fogelton vyvinul aplikáciu s algoritmom na detekciu žmurkania. Jednoducho pozoruje naše žmurknutia, osvetlenie v miestnosti a dobu nečinnosti počítača, aby upozornila, ak niečo nie je v poriadku, a tým chránila človeka pred suchými očami, ktoré sprevádza aj bolesť očí, podráždenie, zahmlené videnie či bolesť hlavy.
Jana Kadaňková-projekt Veselé rúška
Podnikať ako živnostníčka začala v roku 2016. Aj keď značka „popka.sk“ existuje od roku 2006, venovala sa však len textilnej handmade tvorbe. Založením živnosti začala organizovať a lektorovať kurzy šitia v Prešove, Košiciach.
rozbehla projekt Veselé rúška. Veselé rúška vznikli v decembri 2015, keď jej deti chytili virózu. Obehala snáď všetky lekárne a zdravotnícke potreby, no detské rúška na tvár nenašla. Ako vynaliezavá mama a krajčírka sadla k stroju a rúška na ústa im ušila.
S myšlienkou veselých rúšok na tvár sa začala zaoberať po pozitívnych ohlasoch na sociálnej sieti, kde prezentuje svoju textilnú tvorbu. Veselé rúška sú určené detským aj dospelým pacientom, lekárom, sestričkám, laborantom a nemocničným zamestnancom.
Udelenie špeciálnych cien
Cenu BMW za inovatívnosť získal Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX
Cenu Profitu za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh získal Andrej Fogelton
Cenu J&T Banky za ekonómiu získal Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX
Cena podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu pre mladého podnikateľa v oblasti informačných technológi získal Tomáš Brngál –spoločnosť Virtual Medicine
Absolútnym víťazom sa podľarozhodnutia odbornej komisie víťazom stal Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX