BONBAJ. Pláž Versova v Bombaji svojho času pokrývalo nekonečné more igelitových sáčkov, tašiek a ďalších odpadkov, pod ktorými prakticky nebolo vidieť piesok.
Dlhý pás pobrežia sa premenil na skládku, kým sa nedala dokopy skupina dobrovoľníkov, ktorá pláž vyčistila.
O niekoľko mesiacov neskôr sem prvýkrát po 20 rokoch priplávali naklásť vajcia morské korytnačky karety zelenkavej, napísal denník The Washington Post.
Teraz sa mestské úrady rozhodli prijať ďalší krok v boji proti plastom, ktoré zamorujú nielen Bombaj, ale veľa ďalších indických miest. Za používanie igelitových sáčkov a tašiek v Bombaji hrozí pokuta v prepočte až do výšky 310 eur a v prípade opakovaných prehreškov aj trest väzenia.
Chodníky zaplavená plastom
India má pritom pomerne nízku spotrebu plastov - len 11 kilogramov ročne v prepočte na jedného obyvateľa. V západných krajinách toto množstvo dosahuje až desaťnásobok.

Avšak v indických mestách a vodných zdrojoch je plastový odpad všadeprítomný.
V Bombaji je more pozdĺž pobrežia plné plávajúcich plastových odpadkov, ktoré počas monzúnu zdvihnutá morská hladina vyhadzuje do ulíc a na chodníky.
Počas prvých štyroch dní od zavedenia zákazu 23. júna úrady vybrali v prepočte viac ako 3855 eur od 87 obchodov. Pod paľbu kritiky sa tiež dostali reťazce ako je Starbucks alebo McDonald's za to, že nenahradili plastové obaly.
Plasty sú ako démon
Bombaj a susedný indický štát Maháraštra sa zákazom používania igelitových tašiek pripojili k hŕstke krajín, ako je napríklad Keňa a Rwanda, kde za používanie igelitových sáčkov hrozí trest väzenia.
V Maháraštra žije 110 miliónov ľudí, takže zákaz igelitu má značný potenciál znížiť takmer 26.000 metrických ton každodenných plastových odpadov. "Plasty sú ako démon. Musíme sa spojiť, aby sme ho zabili," povedal minister životného prostredia Maháráštry Rámdás Kaďa.
Snaha znížiť množstvo plastového odpadu je súčasťou celoindickej snahy o očistu veľkých i menších miest, ktorú propaguje aj premiér Narendra Modi.
Zapojili sa do nej aj bollywoodske hviezdy, ktoré kroky proti plastovému odpadu podporujú na svojich sociálnych účtoch a objavujú sa vo vládnych propagačných šotoch.
Zákaz sa nepáči malým obchodníkom
Kritici však uvádzajú, že zákaz najviac postihne malých obchodníkov a podniky.

Malé stánky vedľa cesty či predavači na trhoch balia do igelitových sáčkov veľkú časť svojho tovaru.
A navyše panuje zmätok okolo toho, ktoré plasty sú povolené a ktoré zakázané, uviedla Federácia zväzov indických maloobchodníkov.
Podľa informácií federácie cez víkend nútene zavrelo zhruba 2000 malých obchodov v Bombaji, a pokazilo sa značné množstvo potravín, ako sú mlieko, jogurty a čerstvé džúsy.
Vláda ale argumentuje tým, že obyvatelia a podniky v Bombaji dostali od marca tri mesiace na to, aby postupne nahradili igelitové vrecká a tašky ekologickejšími alternatívami.