Na pomedzí nečinnosti a aktivizmu či rodovej identity, ale aj na pomedzí otázok v oblasti vzdelávania, stravovania či stavania, kde je výber jednej strany hranice kľúčový.
Rečníci na konferencii TEDxBratislava 1. júla ukázali, že to „pomedzie“ medzi známymi a jasne definovanými vecami je obrovský kreatívny a inšpiratívny priestor.
O pracujúcej chudobe
Z ruky do úst – to je pre mnohých ľudí pracujúcich vo výrobe každodenná realita. Bez nich by sa svet komfortného života prestal krútiť, napriek tomu ich nevieme adekvátne ohodnotiť.

Česká novinárka Saša Uhlová si zafarbila vlasy, zmenila meno a niekoľko mesiacov skúmala pozadie „nízkozárobkových“ zamestnaní zblízka – ako bežná pracovníčka.
Robila v práčovni aj v hydinárni, vyrábala žiletky či predávala v potravinovej sieti. Rukami jej prešli desiatky príbehov a k tomu aj jej vlastný. V oceňovanom dokumente Hranice práce ho zachytila Apolena Rychlíková.
“Zaujímajte sa o to, ako sa žije ľuďom, ktorí vám niečo predávajú v obchode, pečú rožky, upratujú diaľnice. Ale hlavne sa zamýšľajte nad tým, ako sa žije vám a či je v poriadku pracovať v noci alebo cez víkendy, či je normálne pracovať zadarmo. Lebo len v spoločnosti, kde bude normálne biť sa za vlastné práva, sa niečo môže zmeniť aj pre ľudí dole a len takáto spoločnosť môže byť solidárna. Je to aj na nás.
„
O budúcnosti jedla
Granty na výskum mu odmietli, spoľahol sa preto na zdĺhavé skúmanie dát. Oplatilo sa – po dlhých rokoch sa matematikovi a vedcovi gruzínskeho pôvodu Irakli Loladzemu za služby národu poďakovali aj Spojené štáty americké.
Zistenie o znižovaní úrovne makroživín v rastlinách v dôsledku rastúceho množstva CO2 v ovzduší nie je povzbudivé.