Na Slovensku sú ich desiatky, vo svete predstavujú silnú komunitu, ktorá sa prejavuje na sociálnych sieťach, fotografiami, príbehmi, ale aj knihami či filmami. Urbánni exploreri navštevujú opustené objekty, ako sú továrne, nemocnice, tunely či bane. Zväčša pre vlastné potešenie.
Pri vstupe do jednej z kovových nádrží sme zistili, že slúžili na motorové oleje. Z nádrže viedol rebrík až po strop a z úzkeho otvoru dopadalo tlmené teatrálne svetlo. Plavák slúžiaci na kontrolu hladiny sa voľne vnášal vo vzduchu.
Týmito slovami mladý maliar v slobodnom povolaní Juraj Florek opisuje jeden zo svojich objaviteľských výletov v opustených továrenských priestoroch Šariša. Absolvoval ho v sprievode Vaša, jedného z prevádzačov – urbánnych explorerov, o ktorých píše vo svojej knihe.

J. Florek sa sám radí medzi nadšených explorerov, presnoril už nejednu opustenú fabriku, obrovské továrenské haly ho fascinujú svojou majestátnosťou.
Považie je podľa neho miestom obrovských bývalých strojárenských fabrík, ktoré zanikli po rozpade socializmu a potom ich dorazila divoká privatizácia. Pod Tatrami nájdete veľa opustených sanatórií, na Kysuciach môžete vidieť najväčší nedostavaný panelák.