BRATISLAVA. Odborový zväz (OZ) KOVO začína zbierať podpisy na petíciu za vyhlásenie referenda o zastropovaní veku odchodu do dôchodku.
Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave predseda OZ KOVO Emil Machyna.
Referendum by sa malo zaoberať otázkou, či občania súhlasia so zastropovaním dôchodkového veku na 64 rokov a tiež, či by malo byť zákonom zastavené predlžovanie veku odchodu do dôchodku pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, na 63,5 roka, ženy, ktoré vychovali dve deti, na 63 rokov a ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, na 62,5 roka.

Toto referendum by podľa Machynu mohlo byť spojené s niektorými voľbami.
Argumentom, prečo takýmto spôsobom zastropovať vek odchodu do dôchodku, je podľa Machynu aj to, že ľudia na Slovensku sú odkázaní na liečbu oveľa skôr ako v iných krajinách a tiež musia pracovať veľakrát v nočných zmenách alebo cez víkendy.
"Myslíme si, že tento návrh by bol v tom prípade spravodlivý," skonštatoval Machyna.
Dodal, že v súčasnosti sa ekonomike darí a ide dobrým smerom. Je presvedčený, že zdroje na krytie zastropovania dôchodkového veku k dispozícii sú, pričom odborári sú aj za progresívne zdanenie.

Podľa Machynu je v súčasnosti priestor na to, aby v prípade chýbajúcich zdrojov v rozpočte na financovanie zastropovania bolo nastavené aj vyššie zaťaženie.
"Som presvedčený, že keby referendum bolo úspešné, asi máloktoré politické strany by nesúhlasili s tým, aby to podporili," poznamenal predseda OZ KOVO s tým, že sa k nim pridajú aj ostatné zväzy z konfederácie.
"My rozbiehame dnešným dňom tú petíciu, budú rozposlané hárky do všetkých podnikov," priblížil Machyna, pričom dodal, že OZ KOVO zastupuje viac ako 200.000 zamestnancov. "Takže veríme, že to bude veľmi rýchla akcia," uzavrel.
Sulík: Otázka v referende je krátkozraký populizmus
Otázku v referende Odborového zväzu KOVO o zastropovaní dôchodkového veku považuje predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík za krátkozraký populizmus. Uviedol to v utorok počas tlačovej besedy strany.
Mali by ľuďom povedať, že ak zastropujeme vek odchodu do dôchodku, tak dôchodky budú zákonite a automaticky nižšie, ako by mohli byť, vyjadril sa Sulík.
Podľa neho by mala poctivá referendová otázka k tejto téme byť, či občania chcú dôchodok o niečo neskôr a v primeranej výške alebo skôr a potom dostávať almužny. Ľudia z Útvaru hodnoty za peniaze, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť či Inštitút finančnej politiky by vraj mohli vláde sprostredkovať pointu, že skorší vek odchodu do dôchodku znamená nižšie dôchodky.
Pripomenul, že vek dožitia sa na Slovensku zvyšuje.
"Je primerané, aj keď nie ľúbivé, mierne a rozumne predĺžiť vek odchodu do dôchodku. Možno je dnes nastavené príliš rýchlo to stúpanie, zaviedol to Smer-SD. Poďme diskutovať o tom, či trochu nestlmiť ten nárast alebo ho naviazať napríklad na vek dožitia," povedal Sulík s tým, že by to malo prebehnúť na úrovni expertov. Zastropovanie veku odchodu do dôchodku SaS nepodporí.
OZ KOVO začína zbierať podpisy na petíciu za vyhlásenie referenda o zastropovaní veku odchodu do dôchodku.
Referendum by sa malo zaoberať otázkou, či občania súhlasia so zastropovaním dôchodkového veku na 64 rokov, a tiež, či by malo byť zákonom zastavené predlžovanie veku odchodu do dôchodku pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, na 63,5 roka, ženy, ktoré vychovali dve deti, na 63 rokov a ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, na 62,5 roka.