BRATISLAVA. Ochrana pralesov, sprísnenie podmienok pre ťažbu, zosúladenie so zákonom o ochrane prírody a definovanie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch.
To v zákone o lesoch z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR chýba ochranárom z organizácií Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko, Prales, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Via Iuris a iniciatívy My sme les. Pripravili preto hromadnú pripomienku.
"Naším cieľom je získať pre navrhované zmeny čo najširšiu podporu, budeme napríklad rokovať o podpore s Ministerstvom životného prostredia," povedala riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Pripomienky ochranárov cez portál ekoforum.sk zatiaľ podporilo vyše 3000 ľudí. Možnosť pripomienkovať zákon končí v piatok.
Organizácie chcú o podporu žiadať aj slovenské drevárske firmy. Viac ako 130 z nich používa na svojich výrobkoch logo Forest Stewardship Council (FSC), ktoré zaručuje, že drevo pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov.
Mali by sa preto vyhýbať spornému materiálu. Podľa ochranárov však v praxi často nevidieť rozdiel v hospodárení v produkčných lesoch a v lesoch, ktorých hlavná funkcia je ochrana vody a pôdy alebo v lesoch v chránených územiach a mimo nich.
Za jeden z najväčších problémov ochranári považujú takzvanú náhodnú alebo kalamitnú ťažbu, napríklad kvôli lykožrútovi. Kalamity však podľa nich môžu byť zneužívané.
"Sú hlavnou zámienkou na veľkoplošnú ťažbu dreva v ochranných lesoch a dokonca aj v chránených územiach, s ďalekosiahlymi ekologickými dôsledkami pre krajinu," myslí si Karol Kaliský z iniciatívy My sme les, ktorú podporuje viac ako 65.000 ľudí.
Samostatne sa k zákonu vyjadruje občianske združenie VLK. Žiada odstrániť potenciálne výkladové nejasnosti v súvislosti s pojmom "bežné hospodárenie v lesoch".
V praxi totiž podľa neho dochádza k interpretácii, že hospodárenie v lesoch vykonávané na základe zákona o lesoch je vyňaté spod zákazov a iných obmedzení podľa osobitých predpisov. Pripomienku združenia podporilo 2160 ľudí.