WASHINGTON. Ministerstvo obchodu Spojených štátov v piatok zrušilo aprílové nariadenie, podľa ktorého americké spoločnosti nesmeli dodávať súčiastky a softvér čínskemu výrobcovi telekomunikačných zariadení ZTE.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Zákaz paralyzoval kľúčové aktivity ZTE a firme dokonca hrozil bankrot. ZTE je druhým najväčším výrobcom telekomunikačných zariadení v Číne.
Priznanie a pokuta
Firma sa už v júni dohodla na urovnaní sporu s americkou vládou. Súhlasila, že zaplatí pokutu vo výške jednej miliardy dolárov (vyše 858 miliónov eur) a prevedie 400 miliónov dolárov (343,5 mil. eur) na zverenecký fond pre prípad budúcich pochybí.

Americká vláda po uzavretí dohody uviedla, že zákaz dodávok zruší, akonáhle firma peniaze uhradí.
Ministerstvo obchodu vydalo zákaz v polovici apríla v súvislosti s kauzou nelegálnych dodávok amerického tovaru a technológií do Iránu a KĽDR.
Americký prezident Donald Trump ale ministerstvu v máji nariadil, aby podniklo kroky na pomoc čínskemu podniku.
Spoločnosť ZTE vlani pred súdom v Texase priznala, že dodávkami amerického tovaru a technológií do Iránu a KĽDR porušovali americkej sankcie.
Priznanie bolo súčasťou dohody s americkými úradmi, v rámci ktorej musela firma na pokutách zaplatiť 890 miliónov dolárov (764,4 mil. eur).
Kritici sa obávajú o bezpečnosť, budú kontroly
Za aprílovým zákazom dodávok z USA stálo porušení niektorých podmienok minuloročnej dohody.
"Hoci sme embargo na spoločnosť ZTE zrušili, ministerstvo zostane ostražité a bude pozorne sledovať kroky ZTE, aby zabezpečilo dodržiavanie všetkých amerických zákonov a regulačných opatrení," vyhlásil v piatok americký minister obchodu Wilbur Ross.
Júnová dohoda o zrušení embarga vyvolala kritiku zo strany niektorých amerických zákonodarcov, podľa ktorých názoru ZTE predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť Spojených štátov.
Ross však tvrdí, že dohodnuté podmienky ministerstvu umožnia národnú bezpečnosť ochrániť.
Suma 400 miliónov dolárov zostane vo zvereneckom fonde až desať rokov. Americká vláda bude mať k týmto peniazom prístup v prípade, že ZTE poruší podmienky júnovej dohody.
Tá okrem iného predpokladá, že firma uskutoční zmeny vo svojom vedení a umožní americkej vláde vykonávať inšpekcie v priestoroch podniku, aby mohla skontrolovať, akým spôsobom sú americké súčiastky využívané.