Loading
...
BRUSEL. Americký internetový gigant Google dostal od Európskej komisie pokutu 4,34 miliardy eur, čo je v prepočte päť miliárd dolárov.
Google podľa Komisie zneužíval dominantné trhové postavenie svojho mobilného operačného systému Android a od roku 2011 obmedzoval výrobcov zariadení, ktorí tento systém využívali.
Google dostal 90 dní, aby veci napravil, inak mu hrozia penále vo výške až päť percent priemerného denného obratu spoločnosti Aplhabet - materskej firmy Google. Internetový gigant bezprostredne po zverejnení pokuty uviedol, že sa proti rozhodnutiu odvolá.
Upevnil si pozíciu

"Google využil Android k upevneniu dominantnej pozície svojho internetového vyhľadávača. Tieto praktiky obmedzili šancu konkurentov súťažiť v tejto oblasti na základe predností ich produktov a prichádzať s inováciami," vysvetlila komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.
Vestagerová dodala, že európskym spotrebiteľom bola odopretá možnosť ťažiť z účinnej hospodárskej súťaže v dôležitej oblasti mobilnej komunikácie.
"Android pre každého vytvoril viac možností, a nie menej. Živý ekosystém, rýchle inovácie a nižšie ceny sú klasickými znakmi silnej konkurencie," uviedol vo vyhlásení pre médiá hovorca Googlu Al Verney.
Tri prehrešky
Vestagerová pred novinármi vymenovala tri konkrétne prehrešky firmy.
Google od výrobcov požadoval, aby na vyrábané zariadenia vopred inštalovali aplikáciu Google Search a prehliadač Chrome ako podmienku udelenia licencie na využívanie aplikácie Play Store, teda dôležitého online obchodu s aplikáciami.
Google tiež podľa Komisie platil niektorým veľkým výrobcom a prevádzkovateľom mobilných sietí pod podmienkou, že tieto spoločnosti na svojich zariadeniach vopred inštalujú výhradne aplikáciu Google Search.
Takisto nedovolil výrobcom, ktorí chceli vo svojich zariadeniach používať aplikácie od Googlu, aby vyrábali iné zariadenia s pozmenenou verziou operačného systému Android, ktoré by Google neschválil.
Vestagerová tiež pripomenula, že na Androide funguje asi 80 percent všetkých smartfónov v Európe. Trhový podiel Google často presahuje 90 percent, čo pre iných hráčov znamená extrémne ťažké vstupné podmienky.
Google pokutu veľmi nepocíti

Komisárka pripustila, že udelená pokuta je vysoká, ale v porovnaní s obratom, akého firma dosahuje, podľa nej nejde o premrštenú sumu. Podľa agentúry Reuters pokuta zodpovedá príjmom materskej firmy Googlu za viac ako dva týždne.
"Chceme, aby Google zmenil svoje správanie, je nelegálne a musí efektívnym spôsobom prestať. Nejde o nejakú morálnu vec. Máme trh, ten má svoje pravidlá a Google podľa nich musí hrať rovnako ako ktokoľvek iný," uviedla komisárka.
Majiteľom Googlu je skupina Alphabet. V minulom roku príjmy firmy Alphabet predstavovali 110,9 miliardy dolárov a čistý zisk 12,6 miliardy dolárov.
Google má na výsledkoch Alphabet väčšinový podiel. V tomto roku podľa denníka The Wall Street Journal analytici čakajú rast príjmov Alphabet vo výške 136 miliárd dolárov, z toho príjmy z mobilnej reklamy majú predstavovať viac ako 60 miliárd dolárov.
Hoci rekordná pokuta spoločnosťou Google, či jej materskou firmou Alphabet príliš neotrasie, môže však ešte viac zhoršiť už aj tak dosť napäté vzťahy medzi Washingtonom a Bruselom po tom, ako americký prezident Donald Trump rozhodol o uvalení dovozných ciel na oceľ a hliník z EÚ a Brusel následne prijal odvetné opatrenia.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker by sa mal v stredu na budúci týždeň stretnúť s Donaldom Trumpom v Bielom dome, s cieľom zabrániť uvaleniu ďalších ciel, ktorými sa Trump vyhráža, tentoraz na autá z Európskej únie.
Nie je to prvá pokuta
Je to ďalšia pokuta pre Google za posledný rok a navyše, tá najnovšia je takmer dvojnásobná v porovnaní s predchádzajúcou rekordnou pokutou.
Tú dostal Google v júni 2017 vo výške 2,4 miliardy eur, vtedy konkrétne za to, že vo výsledkoch internetového vyhľadávania systematicky zvýhodňoval vlastný produkt umožňujúci porovnávanie nákupných ponúk.
Podľa Vestagerovej túto pokutu spoločnosť "prakticky zaplatila", zložila už totiž príslušné bankové záruky.
"Pokuta ide na uzavretý účet a tam zostáva do konečného rozhodnutia súdu. Potom je vrátená členským krajinám," vysvetlila komisárka. Pre rozdelenie peňazí Komisia využíva rovnaký výpočet, akým určuje príspevky krajín do pokladnice EÚ.