BRATISLAVA. V lete 2017 bola otvorená cesta pre železničnú dopravu z ázijskej Číny do Európskej únie (EÚ).
Po tejto ceste prešlo 24 nákladných vlakov v minulosti, za prvý polrok 2018 to bolo asi 120 nákladných vlakov.
Povedal to vo štvrtok na tlačovej besede ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška. Tovar sa prepravuj aj cez územie Slovenska a Ukrajiny.
Ukrajina očakáva, že toto číslo sa zvýši na 500 vlakov ročne, povedal. Výstavba logistických centier a obsluha tejto trate zvýši úlohy Slovenska a Ukrajiny aj príjmy do rozpočtu, zdôraznil.

V súvislosti s obchodným obratom medzi Slovenskom a Ukrajinou v prvom kvartáli 2018 povedal, že bol na úrovni 403,8 milióna dolárov (468,811 milióna eur), čo je v porovnaní s prvým kvartálom roka 2017 viac o 32,49 percenta.
"Ak sa trend zachová, tak v roku 2018 môžeme medzi našimi štátmi očakávať tovarový obrat vo výške 1,6 miliardy dolárov (1,857 miliardy eur). To bude rekord za celkové obdobie našej spolupráce," uviedol s tým, že Ukrajina zvýšila export do EÚ, vrátane Slovenska.
Podiel Slovenska na ukrajinskom exporte je 2 percentá a import zo Slovenska na Ukrajinu je vo výške 1 percenta.
Podľa veľvyslancových slov severná vetva plynovodu do Nemecka Nord Stream 2 nediverzifikuje zdroje dodávky plynu. Keď ho dostavajú, bude ruský podiel na nemeckom plynovom trhu vyše 50 percent, konštatoval Muška.
Principiálny postoj ukrajinskej strany je, že objem, ceny a pravidlá tranzitu plynu musia byť európskymi štandardmi, zdôraznil veľvyslanec. Toto bude najlepšia garancia pre plynulé dodávky plynu pre Slovensko aj pre celú Európu, uzavrel.