WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump uviedol, že európskym predstaviteľom navrhne, aby obe strany zrušili všetky clá, bariéry a subvencie.
Urobiť to chce na stredajšom (25. júla) stretnutí s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.
Trump túto myšlienku spomenul už v minulosti, ale v utorok večer na Twitteri napísal, že pochybuje, či Európania do toho pôjdu.
"To by sa konečne volalo slobodný trh a čestný obchod! Dúfam, že to urobia, my sme pripravení - ale oni nie sú!" konštatoval Trump.
Ešte skôr v priebehu utorka americký prezident na Twitteri napísal, že obchodní partneri musia buď vyjednať čestnú dohodu, alebo platiť clá.
USA a ich európski spojenci sú v spore pre americké clá na dovoz ocele a hrozí, že obchodný spor sa rozšíri aj na automobilové odvetvie.
Komisia si chystá protiúder
Eurokomisia pripravuje zavedenie nových ciel v hodnote 20 miliárd dolárov, ak Washington uvalí clá na dovoz automobilov z Európskej únie (EÚ). Uviedla to eurokomisárka Cecilia Malmströmová pre švédske noviny Dagens Nyheter.
"Dúfame, že k tomu nedôjde a že dokážeme nájsť riešenie. Ak nie, Komisia pripravuje pomerne dlhý zoznam mnohých amerických tovarov. Bude to za zhruba 20 miliárd dolárov (17,08 miliardy eur)," povedala.
Prípadné nové európske clá nebudú zacielené na konkrétne americké štáty, poznamenala. "Nie, teraz je to oveľa všeobecnejší tovar, ako sú napríklad poľnohospodárske výrobky, stroje, high-tech produkty a iné veci," vyhlásila.

Podľa nej návrh amerického ministra financií Stevena Mnuchina na zníženie ciel, obchodných bariér a dotácií poukázal na to, že USA majú zákony a dotácie na ochranu amerického priemyslu.
"Skúsili sme už skôr pri rokovaniach o transatlantickej obchodnej dohode (TTIP), aby Spojené štáty zmiernili tieto zákony. Bolo to úplne nemožné. Nepohli sa ani o jeden milimeter," uviedla Malmströmová pre Dagens Nyheter.
Malmströmová je členkou delegácie EÚ na čele s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom, ktorá bude v stredu vo Washingtone rokovať o dlhodobej obchodnej dohode s USA.
"V zásade som optimistický človek, ale v tomto som iba mierne optimistická. Človek sa však musí vždy snažiť," dodala.
Medzinárodný menový fond: Ochranné clá USA pravdepodobne nezvrátia ich obchodný deficit
Ochranné clá amerického prezidenta Donalda Trumpa pravdepodobne nezvrátia obchodný deficit Spojených štátov. Uviedol to vo svojej správe Medzinárodný menový fond (MMF).
Trump v uplynulých mesiacoch zaviedol clá na dovoz ocele a hliníka z väčšiny krajín sveta, a tiež clá na čínsky tovar v hodnote 34 miliárd dolárov (29,04 miliardy eur). Zároveň kritizoval prebytky, ktoré zahraniční obchodní partneri vykazujú v rámci svojej bilancie s USA.
Čína a Európska únia (EÚ) zaviedli odvetné opatrenia proti americkým sadzbám, čo viedlo k obavám z obchodnej vojny.
"Nové obchodné bariéry a možné odvetné akcie by mohli vykoľajiť globálny hospodársky rast s pravdepodobne len obmedzeným vplyvom na nadmerné globálne nerovnováhy," skonštatoval MMF vo svojej výročnej správe o nerovnováhach na bežných účtoch.
Fond so sídlom vo Washingtone zároveň uviedol, že súčasné riziká vyplývajúce z týchto nerovnováh sú malé, ale narastajúce.
Rozpočtový schodok USA, ktorý smeruje k prekročeniu hranice 1 bilióna dolárov, je dôsledkom silnejšieho dolára. A práve ten je aj príčinou prehlbovania obchodného schodku USA.
Obchodné politiky, aké praktizuje prezident Trump, majú dosť malý vplyv na deficit, upozornil hlavný ekonóm menového fondu Maury Obstfeld. Dodal, že fiškálna politika a demografické trendy majú oveľa významnejšie a dlhodobé účinky na obchod a bilanciu bežného účtu.
Menový fond v správe odporučil krajinám s obchodným prebytkom aj s deficitom, ako sú USA, aby sa pokúsili o oživenie snáh o liberalizáciu a posilnenie multilaterálneho obchodného systému, zvlášť pokiaľ ide o podporu obchodu so službami, kde sú zisky z cezhraničného obchodu značné, ale aj prekážky zostávajú vysoké.
Pretrvávajúce vysoké obchodné prebytky USA s krajinami ako Čína a Nemecko sú "zdrojom protekcionistického sentimentu", uzavrel Obstfeld.