DUBLIN. Írsky letecký prepravca Ryanair v stredu a vo štvrtok ruší pre štrajky palubného personálu asi 600 letov.
Zasiahnuť to môže až 100 tisíc cestujúcich v Španielsku, Portugalsku, Taliansku a Belgicku.

Na väčšinu zákazníkov v Európe by však štrajky nemali mať dopad, informovala spoločnosť podľa portálu bbc.com.
Palubný personál v Portugalsku, Belgicku a Španielsku vyhlásil 48-hodinový štrajk na 25. a 26. júla. V Taliansku bude jednodňový štrajk a uskutoční sa len v stredu 25. júla.
Aerolinka oznámila, že o zrušení letov informovala cestujúcich esemeskou alebo e-mailom.
Tí majú nárok na vrátenie peňazí, alebo si môžu rezervovať náhradný let.
Loading
...
Prečo personál štrajkuje
Odbory okrem iného požadujú, aby sa pracovné zmluvy v Európe riadili miestnymi zákonmi, nie iba írskym právom, ako je tomu teraz.

Chcú tiež, aby všetci pracovníci mali rovnaké podmienky bez ohľadu na to, či sú priamymi zamestnancami aeroliniek, alebo sú najatí prostredníctvom agentúr.
Odbory firmu tiež kritizujú za postupy pri presúvaní pilotov medzi základňami prepravcu v Európe a Afrike. Zamestnanci sa s vedením sporia tiež v otázke kariérneho postupu a dovoleniek.
Vedenie firmy argumentuje, že pracovné podmienky sú často lepšie ako u konkurencie.
Štrajkovali aj v minulosti
Minulý týždeň Ryanair zrušil 24 letov medzi Írskom a Veľkou Britániou. Írski piloti Ryanairu štrajkovali už týždeň predtým, kedy musel prepravca zrušiť 30 letov medzi oboma krajinami.
Ryanair už skôr informoval, že štrajky zamestnancov letovej prevádzky v júni zasiahli 210 tis. cestujúcich, keď pre sériu víkendových štrajkov a nedostatok personálu vo Veľkej Británii, Nemecku a Francúzsku musel zrušiť 1 100 letov. Vlani v júni pritom prepravca zrušil iba 41 letov.
Letecká spoločnosť Ryanair lieta do 37 krajín vrátane Slovenska. Z hľadiska počtu prepravovaných cestujúcich je európskou jednotkou, vlani služby Ryanairu využilo 130 miliónov cestujúcich.
Minulý rok v decembri sa firme podarilo odvrátiť rozsiahle štrajky, keď sa prvýkrát vo svojej 32-ročnej histórii rozhodla uznať odborové zväzy. Od tej doby ale nedokáže s mnohými z nich uzavrieť dohody o pracovných podmienkach.