NEW YORK. Hodnota majetku zakladateľa a šéfa sociálnej siete Facebook Marka Zuckerberga, ktorý patrí medzi najbohatších ľudí sveta, prudko klesá.
Môžu za to výsledky hospodárenia Facebooku za druhý štvrťrok.
Akcie firmy po uzatvorení oficiálnych obchodov v New Yorku klesli v stredu neskoro večer až o 20 percent, čo znížilo hodnotu majetku Zuckerberga o 16,8 miliardy dolárov.

Pokiaľ budú akcie pokračovať v tomto poklese, Zuckerberg klesne v rebríčku miliardárov zostavovaným agentúrou Bloomberg z tretieho miesta na šieste, upozornil agentúra Bloomberg.
Zuckerberg tak prišiel zhruba o pätinu svojho majetku. Pre mnoho ďalších miliardárov v rebríčku by takáto strata majetku predstavovala krach. Zhruba 87 percent súčasných miliardárov v zozname by po takejto strate z rebríčka vypadla.
Rekordný prepad
Analytici dodávajú, že trhová hodnota Facebooku v stredu večer v jednej chvíli klesla až o 151 miliárd dolárov. Pokiaľ bude výpredaj na tejto úrovni pokračovať pri štvrtkovom oficiálnom obchodovaní, bude to jeden z najväčších prepadov trhovej hodnoty firmy v USA za jeden deň.

Pred zverejnením výsledkov hospodárenia pritom akcie firmy uzavreli na novom rekorde 217,5 dolára. Od začiatku tohto roka už posilnili o 23 percent.
Analytici upozorňujú, že najväčšia sociálna sieť na svete sa zdala byť vďaka svojmu hviezdnemu rastu dva roky hluchá k všetkej kritike týkajúcej sa politiky obsahu, nedostatočnej ochrane súkromných údajov a meniacich sa pravidiel pre inzerentov.
To však zrejme už neplatí. Tržby aj rast počtu užívateľov za druhý štvrťrok zaostali za odhadmi analytikov a spôsobili prudký prepad akcií.
Bude ešte horšie
Pre tých, ktorí by dúfali v rýchly návrat k rastu, firma oznámila, že v tomto roku sa jej čísla nezlepšia. Finančný riaditeľ David Wehner vyhlásil, že tempo rastu príjmov v treťom a štvrtom štvrťroku spomalí.
Pre Facebook sú podobné finančné "zakopnutia" vzácne.
Naposledy príjmy firmy zaostali za očakávaním v prvom štvrťroku 2015. Najnovšie výsledky však prišli po období, kedy sa pod drobnohľad dostali otázky ochrany súkromia a Zuckerberg musel niekoľko hodín pred Kongresom vysvetľovať pochybenia spoločnosti.

Európa tiež zaviedla prísnejšie zákony o ochrane dát, čo podľa Facebooku spôsobilo pokles denných návštevníkov v regióne.
Firma je zároveň pod paľbou verejnej kritiky kvôli kontrole zverejňovania obsahu, najmä v krajinách ako Barma a Srí Lanka, kde dezinformácie viedli k násiliu. Ďalším problémom je vyšetrovanie ruskej manipulácie v súvislosti s prezidentskými voľbami v USA.
Všetky tieto problémy zasiahli firmu uprostred tvrdej pravdy - Facebook, sociálna sieť s 2,23 miliardami aktívnych užívateľov mesačne, nemôže rásť večne.
Hoci výsledky zaostali za očakávaním, firma si udržala dominantnú pozíciu na trhu s mobilnou reklamou spolu s Googlom. Tiež zníženie výhľadu rastu príjmov môže byť len snahou o zníženie latky, aby mohla v ďalších štvrťrokoch tieto údaje prekonať a znovu získať dôveru.
V minulých desiatich štvrťrokoch tržby firmy rástli v priemere o 50 percent, v druhom štvrťroku sa zvýšili o 42 percent.