BRATISLAVA. Slovensko zaregistrovalo prvú digitálnu platformu pre účely dane z príjmov z úradnej moci. Finančnej správe to umožňuje novela zákona o dani z príjmov, ktorá sa od nového roka zamerala práve aj na poskytovateľov služieb prostredníctvom digitálnych platforiem.
Podľa Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP) ide o spoločnosť Expedia Lodging Partner Services S?rl zo Švajčiarska, ktorá zastrešuje viacero portálov poskytujúcich služby súvisiace s cestovaním. okrem iných sú to Trivago, Expedia či Hotels.com.
Od účinnosti novely zákona sa tak stala druhou spoločnosťou, ktorá na základe prijatých zmien bola na Slovensku zaregistrovaná pre účely dane z príjmov.
Ďalšou je TPF group, s.r.o. z Českej republiky, ktorá sa však podľa informácií SKDP po oslovení finančnou správou mala zaregistrovať dobrovoľne. Táto firma prevádzkuje portál Slevoking zaoberajúci sa pobytmi aj na Slovensku.
Na rade sú aj ďalšie spoločnosti
Či už dobrovoľná registrácia, alebo registrácia z úradnej moci, však zrejme neminie ani ďalšie medzinárodne známe portály, ktoré ponúkajú svoje služby aj na Slovensku, hoci tu nie sú registrované a neplatia tu žiadne dane.
Daňoví poradcovia tvrdia, že proces úradnej registrácie údajne beží aj u spoločností ako Booking.com B.V. z Holandska, nemeckej HRS - Hotel Reservation Service Robert Ragge GmbH, českej Previo, s.r.o. či firmy Szallas.hu.
Samotná finančná správa konkrétne digitálne platformy, ktorými sa v tejto súvislosti zaoberá, neuvádza. Odvoláva sa pritom na daňové tajomstvo. "Môžeme však potvrdiť, že máme zaregistrované dve digitálne platformy, z toho jedna sa zaregistrovala dobrovoľne, druhá bola zaregistrovaná z úradnej moci," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.
Ako dodala, finančná správa identifikovala niekoľko ďalších prevádzkovateľov digitálnych platforiem, voči ktorým začala proces registrácie z úradnej moci. Registračné konanie začína zaslaním výzvy na splnenie registračnej povinnosti v súlade s daňovým poriadkom. Tomu predchádza miestne zisťovanie u poskytovateľov ubytovacích služieb, ktorí využívajú digitálne platformy na sprostredkovanie svojich služieb, kde finančná správa overuje splnenie zákonných podmienok na registráciu.
"Trvanie procesu registrácie závisí od viacerých faktorov - nielen zákonných a doručovacích lehôt, ale aj samotnej spolupráce digitálnej platformy," dodala Skokanová.
Súdne spory
Daňoví poradcovia však takýto postup slovenských úradov označujú za rizikový, ktorý môže vyústiť do súdnych sporov či arbitráží pre porušenia zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia.
"Legislatíva priniesla najmä neistotu pre daňové subjekty, a to pre operátorov digitálnych platforiem, ako aj pre podnikateľov, ktorí svoje služby dopravy a ubytovania ponúkajú cez tieto platformy. SKDP nesúhlasí s tým, ako si Slovenská republika vykladá zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia," uviedol Miroslav Marcinčin z komory daňových poradcov.
Nejasná legislatíva podľa neho spôsobuje problémy aj slovenským podnikateľom, ktorí využívajú služby internetových sprostredkovateľov. Ak si zahraničná digitálna platforma nezaregistruje na Slovensku stálu prevádzkareň pre účely dane z príjmov, povinnosť zraziť a odviesť zrážkovú daň z platieb za sprostredkovanie sa automaticky prenáša na slovenského podnikateľa.
"Slovenskí podnikatelia, ktorí využívajú služby týchto platforiem sa tak dostávajú do ťažkej situácie výbercu dane prostredníctvom zrážky. V praxi sú však finančné toky často nastavené tak, že títo podnikatelia nemajú reálnu možnosť daň zraziť. V takejto situácii by museli daň zaplatiť zo svojho a následne si ju pýtať od operátora digitálnej platformy," dodal Marcinčin.
Nové povinnosti
Nové povinnosti platia pre zahraničné digitálne platformy ponúkajúce na Slovensku služby v oblasti ubytovania či dopravy od začiatku tohto roka. Po novom majú totiž všetky príjmy plynúce z poskytovania služieb na území našej krajiny zdaňovať na Slovensku.
Novela zákona o dani z príjmov zavádza povinnosť poskytovateľom služieb cez digitálne platformy registráciu stálej prevádzkarne na území Slovenska, v prípade že tu poskytujú opakovane svoje služby formou sprostredkovania dopravy a ubytovania. Následne sa príjmy takejto prevádzkarne budú zdaňovať daňou z príjmu.
Ak poskytovateľ služieb, ktorým je zahraničná spoločnosť, takúto stálu prevádzkareň nezaregistruje, uplatní sa režim takzvanej zrážkovej dane.
To znamená, že z poplatku, ktorý podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej platformy mu bude zrazená 19-percentná alebo 35-percentná zrážková daň v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby.