BERLÍN. Váhavý prístup Nemecka k zníženiu svojho obchodného prebytku prispieva k obchodnému napätiu vo svete a k zvýšeniu rizík, ktoré by mohli podkopať globálnu finančnú stabilitu.
Vyhlásila to Maury Obstfeldová, hlavná ekonómka Medzinárodného menového fondu (MMF).
"V krajinách s obchodným prebytkom, ako je Nemecko, vidíme v najlepšom prípade len váhavé opatrenia proti tomuto prebytku," napísala Obstfeldová v komentári pre pondelkové vydanie nemeckého denníka Die Welt.

MMF a Európska komisia už dlho naliehajú na Nemecko, aby podporilo rast domáceho dopytu zvýšením miezd a investícií, s cieľom zredukovať podľa ich vyjadrenia "globálne ekonomické nerovnováhy".
Americký prezident Donald Trump od svojho zvolenia do funkcie opakovane kritizoval silu nemeckého vývozu.
Obstfeldová zároveň v článku uviedla, že krajiny ako Spojené štáty, ktoré majú príliš nízku bilanciu zahraničného bežného účtu, by mali zredukovať rozpočtové deficity, podporiť domácnosti, aby viac šetrili a postupne normalizovať svoju menovú politiku.
A naopak krajiny s veľkým prebytkom, ako napríklad Nemecko, by mali zvýšiť vládne výdavky, napríklad investovaním do infraštruktúry alebo digitalizácie, aby podniky viac investovali na domácom trhu, než aby hľadali príležitosti v zahraničí.
Upozornila, že prebytky aj deficity sa budú prehlbovať. Stúpa tak riziko, že pri náhlych zmenách na devízových alebo akciových trhoch sa zadlžené krajiny prepadnú do väčších problémov, čo uškodí všetkým.
"Ak dôjde k náhlej zmene, potom dlžník aj veriteľské krajiny budú trpieť," dodala.