Ak má dieťa choré srdce a musí podstúpiť náročnú operáciu, chirurgovi by pomohlo, keby mal model jeho srdca, na ktorom by si zákrok nacvičil. Ten sa dá vyrobiť pomocou 3D tlačiarne.
Reálne sa taká operácia už uskutočnila aj na Slovensku pred troma rokmi. Detskému kardiochirurgovi Matejovi Nosáľovi pomohol 3D model pri rozhodovaní, ako operovať srdce novorodenca. Ten vytlačili dvaja študenti medicíny Tomáš Havran a Maroš Čižmár na základe dát z CT vyšetrenia.

Umelé srdce bolo z polymliečnej kyseliny, materiálu, ktorý je pevný a nedá sa tak ľahko poškodiť.
Odborníci hovoria, že v budúcnosti by sa mohli pomocou biotlače, teda tlače bunkami, vyrábať funkčné umelé ľudské orgány aj s tkanivami. Takisto umelý kĺb na základe dát z oskenovaného poškodeného môže časom nahradiť originál.
"Už dnes sú úspešné mnohé projekty tlače bunkami a dosah na spoločnosť bude bezprecedentný,“ povedal už pred dvoma rokmi pre Trend medicínsky a technologicky inovátor Andrej Thurzo. Tlač vrstiev kože, tazkvaný bioprinting, sa už bežne robí pri testovaní liekov.
Podobne ako model ľudského srdca si dnes človek môže prostredníctvom trojdimenzionálnej tlače vyrobiť aj úžitkovú keramiku či dôležitú súčiastku do kuchynského robota.
Náklady a znalosti
Relatívne nová technológia, ktorá sa začala vyvíjať v 80. rokoch minulého storočia a boom zažíva posledných desať rokov, pritom už nie je príliš drahá.

3D tlačiarne si dnes človek môže kúpiť už za niekoľko stoviek eur. Človek však potrebuje aj 3D skener, ktorý tiež niečo stojí. Lacnejšie dostanete od 200 do 600 eur.
„Skener nemusí zachytiť všetky krivky predlohy, takže to budete musieť ešte dolaďovať v počítači cez modelovací softvér,“ vysvetľuje Matej Korytár, konateľ firmy Tvaroch, ktorá sa zameriava na malosériovú výrobu cez 3D tlač.
Model sa potom exportuje do 3D formátu a pripraví sa na tlač.