ISTANBUL, ANKARA. Turecký minister financií Berat Albayrak po ďalšom poklese líry prisľúbil rýchle prijatie opatrení.
Albayrak v sérii vyjadrení na Twitteri uviedol, že Turecko od pondelka začína realizovať akčný plán. Takisto sľúbil, že nepríde k zabaveniu vkladov ani k výmene devíz na bankových účtoch za líry, citovala ministra štátna turecká agentúra Anadolu.
Sľuby centrálnej banky

Po dlhšom čase sa ozvala aj turecká centrálna banka, ktorá vyhlásila, že pre finančné inštitúty zabezpečí všetku potrebnú likviditu a že pozorne monitoruje trhy a ceny a prijme všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie finančnej stability.
Centrálna banka tiež oznámila zníženie požiadaviek na rezervy v prípade niektorých devízových obchodov. Banky si tiež môžu požičať dodatočné prostriedky v zahraničných menách.
Turecká mena pokračuje v páde aj na začiatku nového týždňa. Voči doláru klesla líra v pondelok skoro ráno dočasne až dvojciferne.
Prvýkrát stúpol kurz dolára nad 7 TRY/USD, keď sa dostal až na 7,24 TRY/USD, a kurz eura sa pohyboval nad 8 TRY/EUR. Líra neskôr zmazala časť strát a jej kurz voči doláru posilnil až na 6,65 TRY/USD.

Kríza má negatívny vplyv na burzy
Obavy z rozšírenia tureckej krízy mali v pondelok negatívny vplyv na ázijské burzy. Niektoré z nich zaznamenali výrazné straty.
Investori nakupovali aktíva považované za bezpečné, ako sú štátne dlhopisy alebo japonský jen.
Prepad tureckej líry a vyostrenie konfliktu medzi Tureckom a USA negatívne zasiahol burzy už v piatok, avšak v tom čase sa na ázijských trhoch už neobchodovalo. Preto tu mnohí investori reagovali až na začiatku nového týždňa.
Kľúčový japonský index Nikkei 225 sa v pondelok znížil už štvrtý deň po sebe, keď stratil 1,98 % a uzavrel na úrovni 21.857,43 bodu.
Klesli aj čínske akciové indexy, ktoré ešte pred víkendom mierne posilnili. Index CSI 300 sa znížil o 0,43 % na 3390,34 bodu. Hongkonský Hang Seng oslabil o 1,46 % na 27.954,35 bodu.
Loading
...
Nedarilo sa ani európskym burzám
Pondelkové obchodovanie otvorili s poklesom aj európske burzy. Kľúčový nemecký index Dax sa o 10.01 SELČ nachádzal s mínusom 0,73 % na úrovni 12.333,18 bodu.
Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 sa znížil o 0,69 % na 3402,78 bodu a kľúčový francúzsky index CAC 40 o 0,47 % na 5389,44 bodu.
Britský FTSE 100 klesol o 0,60 % na 7620,70 bodu. Turecký BIST 100 padol o 2,45 % na 92.610 bodov.
Prepadli sa aj cestovky
Obavy z tureckej krízy spôsobili aj výpredaj akcií titulov z turistického odvetvia. Akcie cestových kancelárií operujúcich v Turecku výrazne oslabili.
Akcia Tui na londýnskej burze stratila približne 3,5 percenta, akcia Thomas Cook klesla o 1,5 percenta. Akcia nízkonákladových aerolínií Easyjet, ktoré ponúkajú viacero letov do Turecka, takisto oslabila o vyše percento.
Prudké znehodnotenie líry je síce principiálne pozitívne pre turistov, keďže sa zvyšuje ich kúpna sila v krajine, uviedol Neil Wilson z Markets.com. Avšak nad tým prevažuje strach z ekonomického kolapsu Turecka.
Obavy v súvislosti s pádom líry podľa Wilsona znížili rizikový apetít európskych investorov. Ak totiž kríza zasiahne aj ďalšie rozvíjajúce sa ekonomiky, spomalí to rast svetovej ekonomiky, čo sa najviac dotkne Európy, dodal Wilson.
Clá a prepad
Dnes skoro ráno vstúpilo do platnosti zvýšenie ciel na dovoz tureckej ocele a hliníka do USA. Turecká centrálna banka a vláda sa snažia prijímať opatrenia na zastavenie pádu domácej meny.
V piatok padla líra voči doláru o 15 percent a od začiatku roka stratila takmer 50 %. V pondelok skoro ráno najprv voči doláru na krátky čas oslabila až dvojciferne a dostala sa na nové rekordné minimá.
Prvýkrát stúpol kurz dolára nad 7 TRY/USD, keď sa dostal až na 7,24 TRY/USD, a kurz eura sa pohyboval nad 8 TRY/EUR.
Po oznámení centrálnej banky, že zabezpečí pre banky likviditu, líra zmazala čas strát a jej kurz voči doláru sa zotavil až na 6,65 TRY/USD.