ANKARA. Po zvýšení napätia v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou sa napätie v obchode zvyšuje aj medzi USA a Tureckom.
Po oznámení vyšších dovozných ciel Washingtonom voči Ankare, ktoré spustili v Turecku finančnú krízu, oznámili Turci odvetné kroky v podobe výrazne vyšších ciel na niektoré americké produkty.
Nové opatrenia vstupujú do platnosti okamžite, pričom najvýraznejšie zvýšenie ciel sa týka alkoholických nápojov a osobných áut.
530 miliónov dolárov
Turecko zvýšilo dovozné clá na vyše 20 amerických produktov, pričom hodnota dodatočných ciel presiahla 530 miliónov dolárov. Oznámilo to v stredu turecké ministerstvo obchodu, ktoré tak spresnilo prvé informácie o výraznom zvýšení dovozných ciel na tovary z USA.
Nové, dvojnásobne vyššie clá sa týkajú 22 produktov z USA, medzi nimi osobných áut, alkoholických nápojov, plastov, uhlia, ryže či kozmetických výrobkov. Do platnosti vstupujú okamžite.

"Zdvojnásobili sme dovozné clá na 22 produktov zo Spojených štátov. Reagovali sme tak na americké sankcie dodatočnými clami v hodnote 533 miliónov dolárov (467,30 milióna eur)," povedala ministerka obchodu Ruhsar Pekcanová, ktorú citovala turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.
Ako ministerka dodala, Spojené štáty sú pre Turecko významným obchodným partnerom, nie sú však jediným. "Máme aj iných obchodných partnerov, alternatívne trhy," dodala.
Turecký viceprezident Fuat Oktay na Twitteri napísal, že clá na niektoré americké výrobky boli zvýšené "v rámci princípu reciprocity ako odpoveď na vedomé ekonomické útoky zo strany americkej administratívy".
Čo s tým má pastor
Konflikt medzi USA a Tureckom spôsobil najmä prípad amerického pastora Andrewa Brunsona (50), ktorého v Turecku súdia pre obvinenia zo špionáže a terorizmu, čo Brunson odmieta.

Washington žiada jeho okamžité prepustenie, to ale turecký súd v stredu zamietol. Práve pre kauzu Brunson uvalil Washington začiatkom augusta finančné sankcie na dvoch tureckých ministrov a minulý týždeň zdvojnásobil dovozné clá na tureckú oceľ a hliník.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však nemieni ustúpiť a zo súčasných problémov krajiny, pod ktoré sa podľa mnohých analytikov podpisuje aj jeho hospodárska politika, obviňuje "ekonomických teroristov" a "tyranov globálneho systému," ktorí proti jeho krajine vedú "ekonomickú vojnu".
Zároveň varoval, že Turecko môže vytvoriť nové spojenectvá, a to s Ruskom a Čínou.
Ako Turci zvyšovali clá

Ako informovala agentúra Reuters, v prvom prípade Turecko zvýšilo clá o 140 percent, v druhom o 120 percent.
Čo sa týka ďalších výrobkov, napríklad na kozmetické produkty sa clá zvyšujú o 60 percent a v rovnakom rozsahu posunuli Turci nahor clá aj na tabakové listy.
Konflikt s Washingtonom viedol na začiatku tohto týždňa k poklesu kurzu tureckej líry na historické minimum.
Líra tak od začiatku roka klesla oproti doláru o viac než 40 percent. Turecký prezident na to oznámil, že jeho krajina bude bojkotovať americké elektronické produkty.