Každá éra prináša podmienky na rozvoj určitej vednej disciplíny. Darí sa jej jednoducho viac ako ostatným, keďže upriamuje pozornosť na riešenie aktuálnych tém, ktoré ľudí trápia.

Hybným momentom je často významný objav, ktorý podobne ako u Faradaya, Fleminga či Morseho otvára úplne nový, doteraz nepoznaný rozmer.
Inak to nie je ani s behaviorálnou ekonómiou, modernou vedeckou disciplínou, ktorá fascinuje mnohých. Nezameniteľne poskytuje fakty, že nie sme pri rozhodovaní až takí racionálni, ako by sa očakávalo.
Postrkovacie tímy
Richard Thaler, profesor na Chicagskej univerzite, ktorý nedávno získal Nobelovu cenu za ekonómiu, inšpiroval mysliteľov z rôznych disciplín tým, že opísal spôsob, akým premýšľame o ľudskom správaní.
Práve on je považovaný za otca behaviorálnej ekonómie, ktorá spája poznatky psychológie, uvažovania, rozhodovania a ekonomiky, aby priniesla presnejšie pochopenie ľudského správania.
Spomedzi mnohých R. Thaler inšpiroval vytváranie tímov vedúcich k zmene správania, často nazývaných „nudge units“ (postrkovacie tímy) vo verejných a súkromných organizáciách po celom svete.