BRATISLAVA. Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli už druhý mesiac po sebe vzrástla, a to na 5,47 percenta z 5,43 percenta v júni.
Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júla 181 322 osôb.
Informovalo o tom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré riadi úrady práce. Na doterajšom minime 5,37 percenta bola nezamestnanosť tento rok v máji.
Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 1,23 percentuálneho bodu.
Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v júli vzrástol proti júnu o 541 na 150.268 ľudí. Oproti vlaňajšku naopak takmer 32.500 nezamestnaných ubudlo.

Do spomínanej skupiny nezamestnaných nie sú zahrnutí uchádzači o prácu, ktorí sa síce registrovali na úradoch práce, ale boli na konci júla napríklad chorí alebo sa zúčastňovali na rôznych vzdelávacích programov.
"Máme informácie z úradov práce, že mnoho nezamestnaných má prísľub nástupu do zamestnania od septembra," povedal na tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva sociálnych vecí Branislav Ondruš.
Dodal, že úrady pripravujú programy na podporu zamestnávania mladých ľudí aj rekvalifikáciu pracovníkov pre automobilový priemysel, ktorý je hlavným ťahúňom slovenského hospodárstva.
Miera nezamestnanosti na Slovensku je dlhodobo vyššia ako v Česku, kde v júli nezamestnanosť takisto vzrástla, a to na 3,1 percenta z júnových 2,9 percenta.
Úrady práce na Slovensku evidovali v júli zhruba 82.500 voľných pracovných miest, hlavne na rôzne robotnícke profesie.
Slovensko skôr v tomto roku uľahčilo zamestnávanie cudzincov z krajín mimo Európskej únie v desiatkach rôznych profesií, ktoré slovenskí zamestnávatelia nedokázali obsadiť.

Práve minulý mesiac sa začal prvýkrát uplatňovať zoznam nedostatkových profesií, ktorý umožňuje zamestnávateľom v okresoch s mierou nezamestnanosti pod päť percent ľahšie zamestnávať občanov z krajín mimo Európskej únie.
"V júli sa takto zamestnalo na Slovensku 1 306 cudzích štátnych príslušníkov," povedal.
Viac ako polovica všetkých cudzincov, ktorí pracujú na Slovensku, sú však podľa neho občania z krajín Európskej únie, ktorí žiadne povolenie pre prácu na Slovensku nepotrebujú.
Spomínané opatrenia sa tak podľa Ondruša neprejavilo vo výraznejšom náraste počtu zamestnancov zo zahraničia na Slovensku.
