BRATISLAVA. Zamestnávateľské združenia a obchodné komory v spoločnom stanovisku upozorňujú na potrebu transparentnosti a verejnej kontroly v obstarávaní aj pri zákazkách s nízkou hodnotou.
Navrhujú ich zverejňovanie ex ante vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), čím by bola zabezpečená nevyhnutná miera transparentnosti, zachovanie hospodárskej súťaže v regiónoch Slovenska a nevyhnutne aj efektívnosť vynakladania verejných financií.
Návrh veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní je v programe rokovania vlády v stredu 22. augusta.
"Preto vyzývame vládu SR, aby novelu zákona o verejnom obstarávaní neschválila bez toho, aby bola zabezpečená primeraná miera verejnej kontroly pri zákazkách s nízkou hodnotou," uvádza sa v stanoviska podnikateľov. Tí zároveň požadujú aj transparentné prostredie umožňujúce zdravú hospodársku súťaž a elimináciu všetkých predpokladov na korupčné praktiky, ktoré všetku dôveru v konečnom dôsledku ničia.
Pozitívne zmeny

Novela zákona o verejnom obstarávaní má podľa zamestnávateľov potenciál priniesť mnoho pozitívnych zmien do procesu verejného obstarávania.
"Navrhované zmeny postupov obstarávania pri zákazkách s nízkou hodnotou však medzi podnikateľmi aj odbornou verejnosťou vzbudzujú veľký pocit nedôvery a obáv," vyplýva zo stanoviska zamestnávateľských združení a obchodných komôr.
Žiadajú základnú úroveň transparentnosti pri narábaní s verejnými prostriedkami tým, že sa zavedie povinnosť zverejňovať aj zákazky s nízkou hodnotou minimálne vo Vestníku ÚVO, čo zároveň umožní podnikateľským subjektom proaktívne vstupovať do procesu obstarávania formou predkladania ponúk.
Americká obchodná komora na Slovensku (AmCham Slovakia) zároveň so znepokojením vníma proces výberu podpredsedu ÚVO.
"Hoci už v júni široká koalícia podnikateľských združení vyzvala na transparentný výberový proces, spôsob, akým bola v uplynulých dňoch oznámená nominácia aktuálneho kandidáta, nenapomáha k posilňovaniu reputácie tejto inštitúcie a nespĺňa kritériá navrhnuté odbornou verejnosťou z radov zamestnávateľov," informoval riaditeľ pre vládne záležitosti a hovorca AmCham Slovakia Michal Krčméry.
Kontroverzný Bugala
Predseda ÚVO Miroslav Hlivák navrhol za podpredsedu úradu advokáta Juraja Bugalu, vláda má o jeho vymenovaní rozhodnúť tiež 22. augusta.
Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International kritizovali uvedenú nomináciu ako nesprávnu, resp. nevyhovujúcu.
Zdôvodnili to najmä prepojením advokáta s podnikateľom Ivanom Kmotríkom, čo podľa mimovládiek spochybňuje nestranné rozhodovanie o štátnych zákazkách.
Pridala sa k ním aj Aliancia Fair-play. "Pokladáme za kľúčové, aby kandidáti na post podpredsedu ÚVO a člena Rady ÚVO v maximálnej možnej miere preukázali vysoko nadštandardnú odbornosť a morálnu integritu. Pri týchto kandidátoch vnímame buď silné riziko konfliktu záujmov alebo nedostatočne zdokladovanú odbornosť," uviedol riaditeľ Aliancie Fair-play Peter Kunder.
Vláda má tiež schváliť dvoch členov Rady ÚVO, odvolacieho orgánu úradu, na miesta, ktoré sa uvoľnia v septembri.
Výberová komisia na základe verejného vypočutia navrhla iba jednu kandidátku na tento post - Ľubicu Rodinovú, na druhom mene sa nezhodla. Tento návrh v programe vlády v stredu zatiaľ nie je. Z pôvodných ôsmich uchádzačov stiahli kandidatúru dve z piatich žien.