LONDÝN. Britská vláda zintenzívnila prípravy na odchod krajiny z Európskej únie (EÚ) bez dohody, vrátane vytvárania zásob liekov.
Aj diplomati v Bruseli sa obávajú oneskorenia finalizácie zmluvy o podmienkach brexitu. A naznačili, že možno bude potrebné zvolať mimoriadny samit bloku v novembri tohto roka.
Do oficiálneho odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ 29. marca 2019 už zostáva menej ako osem mesiacov a obe strany ešte nedokončili dohodu o podmienkach brexitu. Bez nej nie je možné začať rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Vo štvrtok popoludní má Británia zverejniť 25 technických dokumentov, ktoré poskytnú rady firmám aj ľuďom, ako sa vyrovnať s akýmkoľvek problémami vyplývajúcim z odchodu z Európskej únie bez dohody.
Britský minister pre brexit Dominic Raab v tejto súvislosti povedal, že stále verí, že "dobrá dohoda" je na dohľad.
Mnohí ekonómovia upozorňujú, že kolaps rokovaní a nariadený brexit vážne uškodia piatej najväčšej svetovej ekonomike, keďže prinesie clá a regulačné prekážky pri obchodovaní s jej najväčším partnerom - EÚ.
Viacerí britskí ministri v uplynulých týždňoch varovali, že riziko brexitu bez dohody sa zvýšilo. Začiatkom augusta minister obchodu Liam Fox odhadol toto riziko na 60 ku 40.
Európska únia už sama vypracovala 68 technických vyhlášok a odporučila krajinám, podnikom aj jednotlivcom, aby sa pripravili aj na najhoršiu možnosť - brexit bez dohody.
Raab: EÚ musí k dohode o brexite pristupovať pragmaticky
Britská vláda si neželá a neočakáva, že Británia opustí Európsku úniu bez dohody, avšak ak EÚ nebude k tejto dohode pristupovať adekvátne pragmaticky, bude musieť hľadať alternatívy. V stredu to podľa televízie Sky News v Londýne povedal britský minister pre brexit Dominic Raab.
Keď už Británia nebude súčasťou EÚ, bude sa "môcť odkloniť od nariadení EÚ", avšak "urobí to len vtedy, keď bude pripravená a keď to bude v jej národnom záujme", povedal Raab.
Britský minister pre brexit kritizoval aj "dezinformácie", že v Británii nebude po jej odchode z EÚ dostatok čerstvých potravín a ich dodávky by mala podľa údajných plánov britskej vlády zabezpečovať armáda.
Raab sa tiež opýtal, prečo by EÚ mala po brexite dodávať Británii potraviny, a zároveň ubezpečil svojich spoluobčanov, že na svojich obľúbených sendvičoch so slaninou, zeleným šalátom a rajčinou si budú môcť pochutnávať aj naďalej.
Raab zároveň vyjadril presvedčenie, že Británii sa mimo EÚ bude dariť lepšie bez ohľadu na to, či sa s Úniou dohodne alebo nie. Britov tiež ubezpečil, že funkciu ministra pre brexit prijal preto, aby Británia EÚ opustila za čo najvýhodnejších podmienok.