BRATISLAVA. Sú potraviny v našich obchodoch čoraz drahšie? A oplatí sa ísť na nákup za hranice? To sú otázky, ktoré si občas položí takmer každý Slovák.
Slovensko je siedmou najlacnejšou krajinou Európej únie - znie všeobecná odpoveď. Vyplýva to z dát za minulý rok, ktoré zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat a ktoré spracovali analytici Poštovej banky.
Tí porovnali napríklad ceny potravín, oblečenia, ceny za bývanie, dopravu či ceny v hoteloch a reštauráciách.
Slovensko medzi najlacnejšími
Najlacnejšou krajinou Únie v rámci tohto porovnania je Bulharsko, kde sú
priemerné ceny o 30 percent nižšie ako u nás. V podstate všetko okrem potravín by nás tam vyšlo lacnejšie.
Dobre v rebríčku skončilo aj Slovensko, lenže pri pohľade na krajiny v našom regióne, takzvanú V4, sme naopak najdrahšou krajinou.
Spomedzi susedných krajín je najvýraznejší rozdiel medzi nami a Poľskom, kde sú priemerné ceny tovarov a služieb o 19 percent nižšie ako u nás. Ak by sme do Poľska šli nakupovať len potraviny, vyšiel by nás nákup o 28 percent lacnejšie.
Najlacnejšia dovolenka?
"Pre našincov je najlacnejšie Bulharsko. Na dovolenke v tejto destinácii zaplatíme v hoteloch a reštauráciách v priemere až o 40 percent menej ako u nás," hovorí analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.
Ak by sa tam Slovák rozhodol nakúpiť aj oblečenie či obuv, tak by ho nákup vyšiel o štvrtinu lacnejšie.
Vo všeobecnosti však takéto nákupy vychádzajú najlacnejšie v Turecku, ktoré síce nie je členom Únie, ale do porovnania sa dostalo. V tejto krajine by sme utratili asi len polovicu toho čo doma.
Obľúbené Chorvátsko vychádza vo všeobecnosti lacnejšie ako Slovensko. Dôvodom sú najmä nižšie náklady na bývanie.
Lenže potraviny (+ 6 percent) či alkohol (+ dve percentá) sú drahšie ako u nás.