Andrej Fogelton študoval informatiku na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a ako ítečkár trávil mnoho hodín pred počítačom.
Po čase začal mať problémy s očami. Vysychali mu a dráždili ho. Musel teda pátrať, čo je za tým. Zistil, že málo žmurká. Jedným z dôvodov, prečo ľudia málo žmurkajú, je aj to, že obrazovka počítača priveľmi svieti a priťahuje oči.
„Pozorujte niekedy človeka, ktorý hľadí do ohňa, uvidíte, že žmurká oveľa menej, ako je zvyčajné,“ vysvetľuje mladý podnikateľ A. Fogelton.
Zdravý človek bežne mihá viečkami 10- až 15-krát za minútu, ale ak sedí za počítačom, je to aj o polovicu menej. Samozrejme, každý zatvára a otvára oči trocha inak, čo je dané aj genetikou či pohlavím. Napríklad ženy žmurkajú častejšie ako muži.
„Ak sme zamyslení či sústredení na prácu, žmurkáme menej, ako keď sme unavení,“ vysvetľuje A. Fogelton, ktorý získal cenu časopisu Profit za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2018.
Hľadanie riešenia
Len čo zistil príčinu svojich problémov so zrakom, začal pátrať po tom, ako to riešiť. Kvapky do očí ho neuspokojovali, lebo fungovali len na následky problému, jeho príčinu neriešili.

Začal si preto sám merať frekvenciu žmurkania a vyvíjať program, ktorý by mu žmurkanie pripomínal. Keď ho dokončil, zistil, že v Rakúsku už existuje podobná aplikácia, ktorá meria žmurkanie pomocou web kamery a na počítači vie bublinkou pripomenúť používateľovi, že má žmurkať.
To ho neodradilo. Bol si istý, že vyvinul lepšiu aplikáciu. Tvorba trvala dlho, keďže vývoj algoritmu na detekciu žmurknutia nebol ľahký. Najskôr problematiku monitorovania žmurkania vypisoval ako tému bakalárskych prác pre študentov.