Dôležitosť technológií narastá. Skupina nadšencov z občianskeho združenia Learn2Code sa rozhodla, že počítače by mohli už aj menším deťom slúžiť na inú zábavu ako pozeranie videí či hranie nenáročných hier.
Na niektorých školách učia žiakov už od prvého ročníka programovať. Do zaujímavého projektu plánujú zapojiť viac škôl. Vzdelávacia platforma KidsCodr sa môže využívať nielen na školách, ale aj individuálne v online prostredí.
Deti a digitálny svet
Riaditeľ bratislavskej Cirkevnej základnej školy Narnia Roman Baranovič upozorňuje, že jednou z dôležitých úloh školy je pripraviť dieťa na budúcnosť.
„Väčšina učiteľov a škôl stále nevníma digitálny svet ako bežnú súčasť reality detí. Máloktorý rodič si pri každodenných povinnostiach nájde čas byť s dieťaťom na internete, aby vedel, čo ho tam zaujíma."
„Deti teda bývajú vo virtuálnom svete ponechané samy na seba a vo veľkej väčšine prípadov pozerajú hlúpe videá alebo hrajú bezduché hry,“ hovorí R. Baranovič a dodáva, že v otázke digitálnych technológií sme niekde zastali.

Preto sa mu nápad, aby sa začalo s vyučovaním detí aj v oblasti programovania, zapáčil. Jeho škola patrí na Slovensku medzi prvé lastovičky v tom, že zaviedla hodiny programovania na prvom stupni.
V Európe s výučbou začali o niečo skôr. Veľká Británia sa v roku 2014 stala prvou európskou krajinou, ktorá programovanie povýšila na povinný predmet vo všetkých ročníkoch základných skôl.
Britské deti majú navyše možnosť bezplatne sa vzdelávať v programovaní aj po škole. Iniciatívy ako Young Rewired State, Code Academy či Code Club organizujú bezplatné voľnočasové programátorské kurzy po celej krajine.
Technologický rozhľad
Na Slovensku rozbehli projekt výučby programovania na základných školách v organizácii Learn2Code. Jej riaditeľ Radovan Debnár hovorí, že ich cieľom je,