V politike je veľmi dôležité rozpoznať moment, kedy z nej odísť. Ak sa vládcovia napriek protestom a nesúhlasu obyvateľov pre spáchanú korupciu a podvody za každú cenu držia pri moci, v konečnom dôsledku na to dopláca celá krajina, hovorí Gabriela Virostková, ktorá navštívila hranicu medzi Venezuelou a Kolumbiou.
Gabriela Virostková pracuje ako poradkyňa Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente. Za stranu pôsobí aj vo výbore pre zahraničné vzťahy a v podvýbore pre ľudské práva.
Na hranici Venezuely a Kolumbie strávila týždeň a navštívila dve pohraničné mestá Kolumbie v rámci misie Europského parlamentu.
Akým problémom čelí v súčasnosti Venezuela?
„Problémom je ekonomická, sociálna a politická kríza, ktoré sú hlavným motívom čoraz väčšieho odlevu obyvateľov.
Medzinárodný menový fond predpokladá, že úroveň inflácie do konca roka 2018 dosiahne neuveriteľný milión percent. Na jedlo sa čaká hodiny či celé dni v dlhých radoch, no v prázdnych regáloch nakoniec nič nekúpite. Ľudia nemajú prácu, nemocnice nemajú dostatok liekov ani lekárov, ktorí pre neúnosnú situáciu museli opustiť krajinu.
Tri milióny venezuelských detí nenavštevujú školu z dôvodu hladu, nedostatku základných potrieb ako elektrina či voda, nefungujúcej mestskej doprave, nedostatku učiteľov či dokonca zavretým školám. Ide o ukážkový príklad vytvárania stratenej generácie bez vzdelania. S hladnou, frustrovanou a nevzdelanou mladou generáciou vo Venezuele na lepšie časy veru nesvitá. Práve naopak.“

Spomínali ste aj politickú krízu.
„Áno, politická kríza v súčasnosti predstavuje asi najväčší problém, pretože 20. mája 2018 sa uskutočnili prezidentské voľby bez toho, aby spĺňali minimálne medzinárodné normy.
Európska únia spolu s ostatnými krajinami výsledky volieb neuznáva a neuznáva ani nimi zriadené orgány. Veľa príslušníkov venezuelskej opozície, ako aj novinárov, ktorí sa kriticky vyjadrovali, skončilo vo väzení. Venezuelská opozícia bola dokonca obvinená z nedávneho atentátu na prezidenta Nicolása Madura.
Venezuela nie je obeťou žiadnej prírodnej katastrofy spôsobenej globálnym otepľovaním. Je obeťou ľudskej márnomyseľnosti a chuti po moci, ktorá nemá konca.“
Spomínali ste, že mnoho ľudí odchádza z krajiny. Ako v súčasnosti vyzerá situácia na hraniciach Venezuely a Kolumbie?
„Situácia sa dramaticky zhoršuje. Podľa Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnej organizácie pre migráciu sa celkový počet Venezuelčanov, ktorí z krajiny odišli, v minulom roku zvýšil na viac ako 1,6 milióna. Dnes to číslo prevyšuje dva milióny.